
45 mm replacement piston with a 1.5 mm rectangular piston ring with internal fuse (IS) for the 45 mm cylinder kits for various Puch mopeds / mopeds.
The detailed dimensions of the piston according to the technical drawing can be found in the details. You can also find out about the relevant piston rings, their stems and locking types on the legend in the pictures.
| Nominal diameter | 45 mm |
| Manufacturer | Parmakit |
| Ø outside piston (A) | 44.94 mm |
| Compression height (C) | 22.38 mm |
| Curvature (D) | 4.5 mm |
| Total piston height (E) | 53.9 mm |
| Number of piston rings (F) | 1 pcs |
| Piston ring mold | Rectangular ring |
| Piston ring impact | Internal fuse (IS) |
| Piston ring height | 1.5 mm |
| Ø piston pin (B) | 12 mm |
| Tolerance group | B |
| Weight piston kit | 98 g |
| Puch | E50 ZA50 (air-cooled) Z50 (X30 Sport) |
Accessories & related products
GPO 45 mm cylinder head tuning | Puch Maxi S, N / X30 NS, NL, N-2AH
Manufacturer: GPO · Material: Aluminum · Surface: sandblasted · Width: 125 mm · Height: 55 mm · Total length: 135 mm · Ø cylinder: 45 mm · Number of fixing points: 4 pcs · Candle thread: short · Hole pattern [mm]: 44 x 44 · Decompressor: No · Camouflaged: Yes · Area of application: Tuning
EUR 40.50
GPO piston pin extractor Ø 10, 12, 14 mm
Total length: 130 mm · Manufacturer: GPO · Material: Steel · Number of components: 7 pcs · Diameter: 10 mm · Diameter: 12 mm · Diameter: 14 mm · Surface: burnished · Width across flats: 10 mm · Width across flats: 17 mm · Area of application: (Dis)assembly tool
EUR 24.50
Parmakit 45 mm cylinder kit (large ribs) | Puch
Nominal diameter: 45 mm · Manufacturer: Parmakit · Material: Aluminum · Camouflaged: No · Crankshaft stroke: 43 mm · Displacement: 70 ccm · Surface: sandblasted · Ø piston pin (B): 12 mm · Number of fixing points: 4 pcs · Thread inlet: M6x1 (standard thread) · Hole pattern [mm]: 44 x 44 · Thread outlet: M6x1 (standard thread) · Area of application: Tuning
EUR 295.20
Parmakit 45 mm cylinder kit 70 ccm camouflaged | Puch
Manufacturer: Parmakit · Camouflaged: No · Area of application: Tuning · Material: Aluminum · Surface: sandblasted · Crankshaft stroke: 43 mm · Displacement: 70 ccm · Ø piston pin (B): 12 mm · Nominal diameter: 45 mm · Ø cylinder neck: 47.8 mm · Ø outlet inside: 26.5 mm · Inlet window: 23.7 x 15 · Thread inlet: M6x1 (standard thread) · Hole pattern [mm]: 44 x 44 · Outlet type: straight · Hole spacing outlet: 42 mm · Thread outlet: M6x1 (standard thread) · Decompressor: No · Number of fixing points: 4 pcs · Hole spacing inlet: 38 mm
EUR 258.30
Parmakit piston 45 mm #C | Puch
Nominal diameter: 45 mm · Manufacturer: Parmakit · Ø outside piston (A): 44.95 mm · Ø piston pin (B): 12 mm · Compression height (C): 22.45 mm · Curvature (D): 4.5 mm · Total piston height (E): 53.98 mm · Number of piston rings (F): 1 pcs · Piston ring mold: Rectangular ring · Piston ring impact: Internal fuse (IS) · Piston ring height: 1.5 mm · Tolerance group: C · Weight piston kit: 97 g
EUR 90.90
Parmakit piston 45 mm #A | Puch
Manufacturer: Parmakit · Ø outside piston (A): 44.93 mm · Ø piston pin (B): 12 mm · Compression height (C): 21.5 mm · Curvature (D): 3.83 mm · Total piston height (E): 52.3 mm · Number of piston rings (F): 1 pcs · Nominal diameter: 45 mm · Piston ring mold: Rectangular ring · Piston ring impact: Internal fuse (IS) · Piston ring height: 1.5 mm · Tolerance group: A · Weight piston kit: 98 g
EUR 90.90
Explore categories from Piston
Moped fans also bought







