
Special shaft seal ring (colloquially known as oil seal) 15x28x5 for use in the rare kickstarter engines of Piaggio mopeds / mopeds such as the Super-Bravo, Grillo and Boss.
This radial shaft seal ring made of fluorine rubber is resistant up to a temperature of 200°C.
FPM or FKM shaft seals (colloquially known as Viton) are therefore particularly suitable for racing, as they are designed for higher speeds and can therefore withstand higher temperatures. Conventional NBR shaft seals are temperature-resistant up to 100°C.
Ø inner: 15 mm
Ø outer: 28 mm
Width: 5 mm
Material: Fluorocarbon rubber FPM / FKM
Temperature resistant: -30 to +200 °C, briefly up to 220 °C
Original Piaggio spare part number: 235829
| Temperature resistance (min.) | -30 - 200 °C |
| Shaft seal type | A - With rubberized outer part / one sealing lip. |
| Manufacturer | Piaggio |
| Material | FPM / FKM (colloquially known as Viton) |
| Surface | rubberized |
| Place of use | Motor housing |
| Ø inside | 15 mm |
| Width | 5 mm |
| Ø outside | 28 mm |
| Piaggio OEM number | 235829 |
| Piaggio | Bravo / Super Bravo Grillo |
Accessories & related products
Malossi tuning set 43 mm | Piaggio SI, Bravo, Grillo
Manufacturer: Dell'Orto · Manufacturer: Malossi · Manufacturer: NGK · Manufacturer: SITO · Manufacturer: swiing® revival parts · Nominal diameter: 44 mm · Displacement: 65 ccm · Crankshaft stroke: 43 mm · Ø piston pin (B): 10 mm · Ø piston pin (B): 12 mm · Decompressor: Yes · Outlet type: clamped · Area of application: Tuning · Camouflaged: No
EUR 461.40
swiing® revival engine overhaul kit with bearing selection | Piaggio Ciao, SI, Bravo, Boxer
Manufacturer: swiing® revival parts · Material: NBR · Material: Oiled paper · Material: Steel · Piaggio OEM number: 112967 · Piaggio OEM number: 113681 · Piaggio OEM number: 182519 · Piaggio OEM number: 241894 · Piaggio OEM number: 480464
EUR 31.40
Explore categories from Seals & gaskets
Moped fans also bought
Mitas 2.25 x 17" tires MC11 Semi-Slick Whitewall
Inventory-managed: No · Manufacturer: Mitas · Tire width: 2.25 " · Tire width [mm]: 57.15 · Width: 2 1/4 " · Color: black · Color: white · Wheel size: 17 " · Old designation: 21 x 2.25 " · Speed index: J = 100 km/h · Load capacity index: 39 = 136 kg · Profile type: MC11 · Tire type: Semi-slick · White wall: Yes · Tubeless (yes/no): Tubetype TT (requires hose)
EUR 79.90
Dell'Orto 13/13 SHA carburetor hand choke | Piaggio Ciao PX / C24, Bravo, SUPERbravo
Manufacturer: Dell'Orto · Component group Carburetor: Carburetor complete · Material: Aluminum · Nominal diameter: 13 mm · Mounting type: Plug connection clamped · Carburetor type: SHA (Piaggio) · Color: black · Ø Internal connection: 16 mm · Total length: 46 mm · Ø without reducing sleeve: 18 mm · Width: 60 mm · Ø Inside entrance: 13 mm · Ø Output inside: 13 mm · Height: 96 mm · Ø Air filter connection: 50.8 mm · Ø fuel hose connection: 5.2 mm · Ø fuel hose connection: 6 mm · Mixed oil connection: No · Vacuum connection: No · Choke control: Hand choke · Area of application: Tuning · Nozzle thread: M5x0.8 (standard thread) · Camouflaged: No · Nozzle size: 66
EUR 73.70
swiing® revival locking plate nut Variomatic Inox | Piaggio Ciao, SI, Bravo, Boxer
Manufacturer: swiing® revival parts · Ø outside: 33.5 mm · Material: Chrome steel (colloquially known as stainless steel) · Ø inside: 8.15 mm · Number of lobes: 1 pcs · Area of application: Original · Area of application: Standard
EUR 4.20
swiing® revival engine overhaul kit with bearing selection | Piaggio Ciao, SI, Bravo, Boxer
Manufacturer: swiing® revival parts · Material: NBR · Material: Oiled paper · Material: Steel · Piaggio OEM number: 112967 · Piaggio OEM number: 113681 · Piaggio OEM number: 182519 · Piaggio OEM number: 241894 · Piaggio OEM number: 480464
EUR 31.40




