
43.50 mm piston kit with a 1.2 mm rectangular piston ring with internal fuse (IS) for the Polini racing kit on your Puch moped / moped.
The detailed dimensions of the piston according to the technical drawing can be found in the details. You can also find out more about the relevant piston rings, their stems and locking types on the legend in the pictures.
| Nominal diameter | 43.5 mm |
| Manufacturer | Polini |
| Ø outside piston (A) | 43.48 mm |
| Compression height (C) | 23 mm |
| Curvature (D) | 3.6 mm |
| Total piston height (E) | 50.55 mm |
| Number of piston rings (F) | 1 pcs |
| Piston ring mold | Rectangular ring |
| Piston ring impact | Internal fuse (IS) |
| Piston ring height | 1.2 mm |
| Ø piston pin (B) | 12 mm |
| Tolerance group | D |
| Weight piston kit | 93 g |
| Puch | E50 ZA50 (air-cooled) Z50 (X30 Sport) |
Accessories & related products
Polini 43.5 mm cylinder kit reed | Puch
Nominal diameter: 43.5 mm · Manufacturer: Polini · Material: Aluminum · Surface: Nickel silicon carbide (colloquially known as Nikasil) · Displacement: 65 ccm · Crankshaft stroke: 43 mm · Ø cylinder neck: 48 mm · Ø outlet inside: 22 mm · Inlet window: 26 x 21 · Thread inlet: M5x0.8 (standard thread) · Hole spacing inlet: 32 mm · Hole spacing inlet: 39 mm · Ø piston pin (B): 12 mm · Outlet type: straight · Hole spacing outlet: 42 mm · Thread outlet: M6x1 (standard thread) · Number of fixing points: 4 pcs · Hole pattern [mm]: 44 x 44 · Camouflaged: No · Area of application: Racing · Area of application: Tuning
EUR 399.80
Polini piston 43.5 mm #B | Puch
Nominal diameter: 43.5 mm · Manufacturer: Polini · Ø outside piston (A): 43.46 mm · Compression height (C): 23 mm · Curvature (D): 3.6 mm · Total piston height (E): 50.55 mm · Number of piston rings (F): 1 pcs · Piston ring mold: Rectangular ring · Piston ring impact: Internal fuse (IS) · Piston ring height: 1.2 mm · Ø piston pin (B): 12 mm · Tolerance group: B · Weight piston kit: 93 g
EUR 116.80
Polini piston 43.5 mm #C | Puch
Nominal diameter: 43.5 mm · Manufacturer: Polini · Ø outside piston (A): 43.47 mm · Compression height (C): 23 mm · Curvature (D): 3.6 mm · Total piston height (E): 50.55 mm · Number of piston rings (F): 1 pcs · Piston ring mold: Rectangular ring · Piston ring impact: Internal fuse (IS) · Piston ring height: 1.2 mm · Ø piston pin (B): 12 mm · Tolerance group: C · Weight piston kit: 92 g
EUR 116.80
GPO piston pin extractor Ø 10, 12, 14 mm
Manufacturer: GPO · Number of components: 7 pcs · Material: Steel · Surface: burnished · Diameter: 10 mm · Diameter: 12 mm · Diameter: 14 mm · Total length: 130 mm · Width across flats: 10 mm · Width across flats: 17 mm · Area of application: (Dis)assembly tool
EUR 24.50
Polini piston 43.5 mm type A | Puch
Nominal diameter: 43.5 mm · Manufacturer: Polini · Ø outside piston (A): 43.45 mm · Compression height (C): 23 mm · Curvature (D): 3.6 mm · Total piston height (E): 50.55 mm · Number of piston rings (F): 1 pcs · Piston ring mold: Rectangular ring · Piston ring impact: Internal fuse (IS) · Piston ring height: 1.2 mm · Ø piston pin (B): 12 mm · Tolerance group: A · Weight piston kit: 93 g
EUR 116.80
Explore categories from Piston
Moped fans also bought
swiing® revival side protection screw set black | Puch Maxi S
Color: silver · Manufacturer: swiing® revival parts · Material: Plastic · Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Surface: raw · Drive: Slot · Drive: Triangular head · Thread type: M5x0.8 (standard thread) · Total length: 47 mm · Total length: 60 mm · Thread length: 35 mm · Thread length: 50 mm
EUR 15.90
GPO 43.5 mm cylinder head with O-ring, Polini Tuning new version | Puch
Manufacturer: GPO · Material: Aluminum · Surface: sandblasted · Ø cylinder: 43.5 mm · Total length: 140 mm · Width: 135 mm · Candle thread: short · Height: 55 mm · Number of fixing points: 4 pcs · Hole pattern [mm]: 44 x 44 · Decompressor: No · Area of application: Tuning
EUR 66.30
Polini intake system 4-folding diaphragm "Big Valve" PHBG / CP carburetor | Puch
Ø inside: 28.6 mm · Ø outside: 24 mm · Manufacturer: Polini · Material: Aluminum · Material: Plastic · Area of application: Racing · Area of application: Tuning · Surface: glass bead blasted · Number of flaps: 4 pcs · Membrane material: Carbonite · Thick membrane platelets: 0.3 mm · Thread type: M5x0.8 (standard thread) · Mounting type: Screws · Number of fixing points: 4 pcs · Ø mounting hole: 5.2 mm · Camouflaged: No
EUR 172.20









