
43.5 mm piston kit with a 1.2 mm rectangular piston ring with internal fuse (IS) for the Polini racing kit on your Puch moped / moped.
The detailed dimensions of the piston according to the technical drawing can be found in the details. You can also find out about the relevant piston rings, their stems and locking types on the legend in the pictures.
| Manufacturer | Polini |
| Ø outside piston (A) | 43.46 mm |
| Compression height (C) | 23 mm |
| Curvature (D) | 3.6 mm |
| Total piston height (E) | 50.55 mm |
| Number of piston rings (F) | 1 pcs |
| Piston ring mold | Rectangular ring |
| Nominal diameter | 43.5 mm |
| Piston ring impact | Internal fuse (IS) |
| Piston ring height | 1.2 mm |
| Ø piston pin (B) | 12 mm |
| Tolerance group | B |
| Weight piston kit | 93 g |
| Puch | E50 ZA50 (air-cooled) Z50 (X30 Sport) |
Accessories & related products
Polini 43.5 mm cylinder kit reed | Puch
Nominal diameter: 43.5 mm · Manufacturer: Polini · Material: Aluminum · Surface: Nickel silicon carbide (colloquially known as Nikasil) · Displacement: 65 ccm · Crankshaft stroke: 43 mm · Ø cylinder neck: 48 mm · Ø outlet inside: 22 mm · Inlet window: 26 x 21 · Thread inlet: M5x0.8 (standard thread) · Number of fixing points: 4 pcs · Hole spacing inlet: 32 mm · Hole spacing inlet: 39 mm · Ø piston pin (B): 12 mm · Outlet type: straight · Hole spacing outlet: 42 mm · Thread outlet: M6x1 (standard thread) · Hole pattern [mm]: 44 x 44 · Camouflaged: No · Area of application: Racing · Area of application: Tuning
EUR 399.80
Polini piston 43.5 mm #C | Puch
Nominal diameter: 43.5 mm · Manufacturer: Polini · Ø outside piston (A): 43.47 mm · Compression height (C): 23 mm · Curvature (D): 3.6 mm · Total piston height (E): 50.55 mm · Number of piston rings (F): 1 pcs · Piston ring mold: Rectangular ring · Piston ring impact: Internal fuse (IS) · Piston ring height: 1.2 mm · Ø piston pin (B): 12 mm · Tolerance group: C · Weight piston kit: 92 g
EUR 116.80
GPO piston pin extractor Ø 10, 12, 14 mm
Manufacturer: GPO · Material: Steel · Surface: burnished · Diameter: 10 mm · Diameter: 12 mm · Diameter: 14 mm · Total length: 130 mm · Number of components: 7 pcs · Width across flats: 10 mm · Width across flats: 17 mm · Area of application: (Dis)assembly tool
EUR 24.50
Polini piston 43.5 mm type A | Puch
Nominal diameter: 43.5 mm · Manufacturer: Polini · Ø outside piston (A): 43.45 mm · Compression height (C): 23 mm · Curvature (D): 3.6 mm · Total piston height (E): 50.55 mm · Number of piston rings (F): 1 pcs · Piston ring mold: Rectangular ring · Piston ring impact: Internal fuse (IS) · Piston ring height: 1.2 mm · Ø piston pin (B): 12 mm · Tolerance group: A · Weight piston kit: 93 g
EUR 116.80
Polini piston 43.5 mm type D | Puch
Nominal diameter: 43.5 mm · Manufacturer: Polini · Ø outside piston (A): 43.48 mm · Compression height (C): 23 mm · Curvature (D): 3.6 mm · Total piston height (E): 50.55 mm · Number of piston rings (F): 1 pcs · Piston ring mold: Rectangular ring · Piston ring impact: Internal fuse (IS) · Piston ring height: 1.2 mm · Ø piston pin (B): 12 mm · Tolerance group: D · Weight piston kit: 93 g
EUR 116.80
Explore categories from Piston
Moped fans also bought
swiing® ingenious puller L17 / BO15 / E15 shoulder bearing
Width across flats trigger: 8 mm · Width across flats trigger: 19 mm · Span: 24 mm · Manufacturer: swiing® ingenious parts · Clamping depth: 10 mm · Peel-off tray: BO15 · Peel-off tray: E15 · Peel-off tray: L17 · Surface: galvanized (blue) · Diameter: 24 mm · Diameter: 40.3 mm · Total length: 120 mm · Thread type: M6x1 (standard thread) · Thread type: M8x1.25 (standard thread) · Number of components: 1 pcs · Area of application: (Dis)assembly tool
EUR 54.00







