
Shaft seal oil seal (colloquially known as oil seal) with sealing lip made of PTFE (colloquially known as Teflon) with the dimensions 15/24/5 mm (15x24x5) for use on the crankshaft on your Piaggio Ciao, Si, Bravo and Boxer moped / moped.
This radial shaft seal with fluorine rubber outer jacket is resistant up to a temperature of 200°C, whereas conventional NBR shaft seals are only resistant up to 100°C.
This radial seal ring made of FPM / FKM (commonly known as Viton) has an additional sealing lip made of PTFE, a material with a high thermal load capacity that does not interact with the lubricant and can therefore withstand the highest loads.
You can find more sealing rings for your Piaggio in the accessories section.
Quality product from the Italian manufacturer Polini.
Manufacturer: Polini · Material: FPM / FKM (colloquially known as Viton) · Surface: rubberized · Area of application: Racing · Place of use: Universal · Temperature resistance (min.): -30 - 200 °C · Shaft seal type: AS - With rubberized outer casing / one sealing lip / one dust lip. · Ø inside: 15 mm · Ø outside: 24 mm · Width: 5 mm
| Temperature resistance (min.) | -30 - 200 °C |
| Shaft seal type | AS - With rubberized outer casing / one sealing lip / one dust lip. |
| Ø inside | 15 mm |
| Ø outside | 24 mm |
| Manufacturer | Polini |
| Material | FPM / FKM (colloquially known as Viton) |
| Area of application | Racing |
| Surface | rubberized |
| Width | 5 mm |
| Place of use | Crankshaft |
| Piaggio | Ciao - P , SC , PX , C24 Si Bravo / Super Bravo Boxer Grillo |
Accessories & related products
Malossi oil seal FPM 15/24/5 A crankshaft | Piaggio Ciao, SI, Bravo, Boxer
Temperature resistance (min.): -30 - 200 °C · Shaft seal type: A - With rubberized outer part / one sealing lip. · Ø inside: 15 mm · Ø outside: 24 mm · Place of use: Crankshaft · Manufacturer: Malossi · Material: FPM / FKM (colloquially known as Viton) · Surface: rubberized · Width: 5 mm
EUR 17.60
Oil seal FPM 15/24/5 AS crankshaft original | Piaggio Ciao, SI, Bravo & Boxer
Temperature resistance (min.): -30 - 200 °C · Shaft seal type: AS - With rubberized outer casing / one sealing lip / one dust lip. · Ø inside: 15 mm · Ø outside: 24 mm · Manufacturer: Piaggio · Width: 5 mm · Material: FPM / FKM (colloquially known as Viton) · Surface: rubberized · Place of use: Crankshaft
EUR 11.20
Explore categories from Seals & gaskets
Moped fans also bought
Brake cable Ø 1.8 mm x 220 cm (pear-shaped nipple)
Ø nipple: 3.5 mm · Ø nipple: 6 mm · Nipple length: 10 mm · Manufacturer: Made in Germany · Area of application: Standard · Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Number of components: 1 pcs · Ø Stranded wire: 1.8 mm · Cable length: 2200 mm · Nipple shape: Pears
EUR 2.95
Magura gas cable clamp / deco cable clamp Ø 5 x 6 mm
Ø outside: 5 mm · Manufacturer: Magura · Thread length: 4 mm · Material: Brass · Material: Steel · Surface: nickel-plated · Drive: Slot · Number of components: 2 pcs · Thread type: M4x0.7 (standard thread) · Ø Cable bushing: 1.6 mm · Total length: 6 mm · Screw head: Lens head
EUR 2.45
CIF Clamping screw front brake | Piaggio Ciao, SI, Bravo, Boxer
Total length: 25 mm · Ø outside: 11 mm · Manufacturer: CIF · Material: Steel · Number of components: 6 pcs · Surface: galvanized (blue) · Width across flats: 11 mm · Drive: External hexagon · Screw head: Hexagon · Thread type: M7x1 (standard thread) · Thread length: 19.5 mm · Area of application: Standard
EUR 4.80
Polini oil seal FPM / PTFE 15/24/5
Temperature resistance (min.): -30 - 200 °C · Shaft seal type: AS - With rubberized outer casing / one sealing lip / one dust lip. · Ø inside: 15 mm · Ø outside: 24 mm · Manufacturer: Polini · Place of use: Universal · Material: FPM / FKM (colloquially known as Viton) · Surface: rubberized · Width: 5 mm · Area of application: Racing
EUR 17.80








