
Piston with two 2 mm rectangular piston rings with flank lock (FS) suitable for Victoria MS50 / MS51 small engines.
The detailed dimensions of the piston according to the technical drawing can be found in the details. You can also find out about the relevant piston rings, their stems and locking types on the legend in the pictures.
| Nominal diameter | 38 mm |
| Ø outside piston (A) | 38.45 mm |
| Compression height (C) | 19.8 mm |
| Curvature (D) | 2.2 mm |
| Total piston height (E) | 40.05 mm |
| Number of piston rings (F) | 2 pcs |
| Piston ring mold | Rectangular ring |
| Piston ring impact | Flank safety device (FS) |
| Piston ring height | 2 mm |
| Ø piston pin (B) | 12 mm |
| Weight piston kit | 71 g |
| Victoria |
Accessories & related products
GPO piston pin extractor Ø 10, 12, 14 mm
Manufacturer: GPO · Material: Steel · Surface: burnished · Diameter: 10 mm · Diameter: 12 mm · Diameter: 14 mm · Total length: 130 mm · Number of components: 7 pcs · Width across flats: 10 mm · Width across flats: 17 mm · Area of application: (Dis)assembly tool
EUR 24.50
Piston 38 mm | Victoria MS50 / MS51
Nominal diameter: 38 mm · Ø outside piston (A): 37.95 mm · Compression height (C): 19.95 mm · Curvature (D): 2.1 mm · Total piston height (E): 46.05 mm · Number of piston rings (F): 2 pcs · Piston ring mold: Rectangular ring · Piston ring impact: Flank safety device (FS) · Piston ring height: 2 mm · Ø piston pin (B): 12 mm · Weight piston kit: 70 g
EUR 68.80
Piston 39 mm | Victoria MS50 / MS51
Nominal diameter: 39 mm · Ø outside piston (A): 38.95 mm · Compression height (C): 19.8 mm · Curvature (D): 2.15 mm · Total piston height (E): 46.05 mm · Number of piston rings (F): 2 pcs · Piston ring mold: Rectangular ring · Piston ring impact: Flank safety device (FS) · Piston ring height: 2 mm · Ø piston pin (B): 12 mm · Weight piston kit: 74 g
EUR 68.80
Cylinder 38 mm | Victoria MS50/MS51 (M50)
Nominal diameter: 38 mm · Material: Gray cast iron · Surface: sandblasted · Displacement: 50 ccm · Ø Outlet outside: 28 mm · Number of fixing points: 4 pcs · Hole spacing inlet: 33 mm · Ø piston pin (B): 12 mm · Outlet type: clamped · Hole pattern [mm]: 46 x 46 · Camouflaged: No · Area of application: Standard
EUR 193.10
Explore categories from Piston
Moped fans also bought
Manual indoor cable set
Manufacturer: Made in Germany · Material: Steel · Quantity: 4 pcs · Ø Stranded wire: 1.2 mm · Ø Stranded wire: 1.25 mm · Ø Stranded wire: 1.5 mm · Ø Stranded wire: 1.8 mm · Nipple shape: Barrel (transverse) · Nipple shape: Cylinder · Nipple shape: Pears · Total length: 2200 mm
EUR 12.20







