
22 mm reproduction exhaust suitable for Puch Maxi S & N, Puch X30 Sport NS / NL and Supermaxi LG1 / LG2 mopeds / mopeds (if Puch Maxi cylinder is mounted).
The exhaust is a 2-piece, bolted, with corresponding Puch number and stamped logo.
The M7 bolt at the end of the flame tube must be locked with an additional nut, otherwise the nut may loosen and the muffler insert may fall out.
We also recommend replacing the mounted gasket between the flame tube and the muffler. You can find a high-quality replacement product in the accessories section.
Attention: The sound of the replica exhausts can be slightly louder than the originals. This can be remedied by wrapping insulation wool around the muffler. You can find this among the accessories.
Original Puch spare part number: 349.1.16.000.2
Branded product from the Portuguese manufacturer Jamarcol.
| Manufacturer | Jamarcol |
| Material | Steel |
| Surface | chrome-plated |
| Color | Chrome |
| Ø outside | 59 mm |
| Total length | 920 mm |
| Number of fixing points | 4 pcs |
| Ø Flame tube outside | 22 mm |
| Exhaust type | Flute |
| Mounting type | Welded lug, Stud bolts & nuts |
| Flame tube attachment | Flange |
| Puch | E50 |
Accessories & related products
Stop nut M7 Inox
Material: Chrome steel (colloquially known as stainless steel) · Nut type: Self-securing nut · Drive: External hexagon · Thread type: M10x1.5 (standard thread) · Thread type: M4x0.7 (standard thread) · Thread type: M5x0.8 (standard thread) · Thread type: M6x1 (standard thread) · Thread type: M7x1 (standard thread) · Thread type: M8x1.25 (standard thread)
EUR 0.85
Explore categories from Exhaust system
Moped fans also bought
Fuel tap horizontal M12x1 (with union nut) outgoing at the bottom
Manufacturer: GPO · Possible lever positions: open / closed / reserve · Material lever: Metal · Filter type: Plastic net · Installation direction: horizontal / horizontal · Thread type: MF12x1 (fine pitch thread) · Outlet direction: below · Mounting type: Union nut · Spare tube shape: curved · Ø fuel hose connection: 6 mm · Reserve level: 70 mm
EUR 12.20
Not in stock
swiing® ingenious 38 mm cylinder kit CH12 "Tuning" camouflaged | Puch
Nominal diameter: 38 mm · Manufacturer: swiing® ingenious parts · Material: Aluminum · Area of application: Tuning · Surface: sandblasted · Displacement: 50 ccm · Crankshaft stroke: 43 mm · Ø cylinder neck: 48 mm · Number of fixing points: 4 pcs · Inlet window: 23 / 20 x 14 · Thread inlet: M6x1 (standard thread) · Hole spacing inlet: 38 mm · Ø piston pin (B): 12 mm · Outlet type: straight · Hole spacing outlet: 42 mm · Thread outlet: M6x1 (standard thread) · Hole pattern [mm]: 44 x 44 · Decompressor: Yes · Camouflaged: Yes · Alternative version of the Puch OEM number: 349.7.10.105.0
EUR 147.60





