
16100 deep groove ball bearing for various applications.
The radial bearing with low rolling resistance is designed for motors with increased speed.
Ø outer: 28 mm
Ø inner: 10 mm
Width: 8 mm
Bearing clearance: Standard
Ball bearing: Sheet steel bearing, ball bearing "-"
Further roller bearings of various specifications, bearing pullers, grease, etc. can be found in the accessories section. You can find them in the accessories section.
Quality product from the world's leading ball bearing manufacturer SKF.
| Bearing type | Deep groove ball bearing |
| Stock number | 16100 |
| Inner ring width | 8 mm |
| Manufacturer | SKF |
| Bearing clearance | CN (standard) |
| Bearing cage | Sheet steel cage ball-guided |
| Ø outside | 28 mm |
| Width | 8 mm |
| Ø inside | 10 mm |
Accessories & related products
GPO bearing puller set inside
Width across flats Screw: 14 mm · Span: 8 mm · Span: 25 mm · Manufacturer: GPO · Clamping depth: 10 mm · Clamping depth: 20 mm · Total length: 140 mm · Area of application: (Dis)assembly tool · Material: Steel · Surface: burnished · Number of components: 11 pcs
EUR 209.10
BGS Bearing puller 2-arm
Width across flats Screw: 17 mm · Span: 50 mm · Span: 140 mm · Manufacturer: BGS - Do it yourself · Pull-off depth inside: 100 mm · Area of application: (Dis)assembly tool · Material: Chrome vanadium · Surface: burnished · Surface: galvanized (blue) · Number of components: 4 pcs
EUR 61.40
Explore categories from Warehouse
Moped fans also bought
NSK E20 shoulder ball bearing
Bearing type: Deep groove ball bearing · Inner ring width: 12 mm · Manufacturer: NSK · Bearing clearance: CN (standard) · Bearing cage: Brass cage ball-guided · Material: Brass · Ø outside: 47 mm · Width: 12 mm · Stock number: E20 · Ø inside: 20 mm · Ball bearing closed: No
EUR 30.60
NSK L17 shoulder ball bearing
Bearing type: Shoulder bearing · Inner ring width: 10 mm · Manufacturer: NSK · Bearing clearance: CN (standard) · Bearing cage: Brass cage ball-guided · Material: Brass · Area of application: Standard · Material: Steel · Ø outside: 40 mm · Width: 10 mm · Stock number: L17 · Ø inside: 17 mm · Ball bearing closed: No
EUR 24.00
swiing® revival gearbox cover gasket ZA50 engine | Puch Maxi S -2A, X30 NG - 2AH
Manufacturer: swiing® revival parts · Material: Sealing paper · Color: sand-colored · Number of components: 1 pcs · Total length: 175 mm · Width: 125 mm · Thickness: 0.3 mm · Number of fixing points: 6 pcs · Puch OEM number: 321.1.10.649.1
EUR 4.20





