
Complete sidepipe exhaust system for your moped / moped with Sachs 503 engine
.With this exhaust system you are guaranteed to stand out and make your moped / moped an eye-catcher. The sidepipe has a pleasant volume even at higher engine speeds. The sound is quite muffled, but still throaty and reminiscent of the sound of a Harley.
Manufacturer: Made in Portugal · Material: Steel · Surface: varnished · Color: black · Ø outside: 60 mm · Total length: 600 mm · Ø Internal connection: 32 mm · Exhaust type: Sidepipe · Mounting type: Screwed clamp
Manufacturer: swiing® ingenious parts · Material: Steel · Surface: varnished · Color: black · Ø outside: 32 mm · Mounting type: Bride · Ø External connection: 26 mm
Manufacturer: swiing® ingenious parts · Material: Steel, FPM / FKM (colloquially known as Viton) · Surface: chrome-plated · Color: Chrome · Ø inside: 29 - 33 mm · Width: 40 mm · Mounting type: Nuts & bolts · Total length: 40 mm
Manufacturer: GPO · Material: Steel · Surface: varnished · Color: black · Nominal diameter: 60 mm · Clamping diameter: 57.5 - 60.5 mm · Width: 18 mm · Thickness: 3 mm
Manufacturer: GPO · Material: Steel · Surface: varnished, burnished · Color: black · Ø inside: 26 - 30 mm · Material thickness: 1.5 mm · Width: 42 mm · Mounting type: Nuts & bolts
| Manufacturer | Made in Portugal |
| Material | Steel |
| Color | black |
| Ø outside | 60 mm |
| Ø inside | 32 mm |
| Total length | 600 mm |
| Ø Flame tube outside | 32 mm |
| Exhaust type | Sidepipe |
| Sachs | 503 - AAL , ABL , 2AL / 2BL |
Accessories & related products
Exhaust set Sidepipe Ø 28 / 60 mm black / chrome | Sachs 503
Manufacturer: Made in Portugal · Material: Steel · Surface: chrome-plated · Ø outside: 60 mm · Total length: 600 mm · Color: Chrome · Ø Internal connection: 28 mm · Ø Flame tube outside: 28 mm · Exhaust type: Sidepipe · Mounting type: Screwed clamp · Flame tube attachment: Plug connection clamped
EUR 225.10
Sidepipe exhaust set (Ø 32 / 60 mm) | Sachs 503
Manufacturer: Made in Portugal · Material: Steel · Surface: chrome-plated · Ø outside: 60 mm · Total length: 600 mm · Color: Chrome · Ø Internal connection: 32 mm · Ø Flame tube outside: 32 mm · Exhaust type: Sidepipe · Mounting type: Screwed clamp · Flame tube attachment: Plug connection clamped
EUR 236.20
Explore categories from Exhaust system







