
M6 x 8 mm hexagon socket countersunk screw / hexagon socket machine screw with countersunk head made of galvanized steel with increased strength for universal use, including on your moped, moped and small motorcycle.
Price per piece.
| Material | Steel |
| Surface | galvanized (blue) |
| Number of components | 1 pcs |
| Nominal diameter (thread) | 6 mm |
| Total length | 8 mm |
| Screw head | Countersunk head |
| Ø External head | 12 mm |
| Shank | No |
| Drive | Hexagon socket |
| Thread type | M6x1 (standard thread) |
| Thread length | 8 mm |
| Strength class | 10.9 |
Accessories & related products
Loctite 243 medium-strength threadlocker 10 ml
Temperature resistance (min.): -75 - 200 °C · Manufacturer: Loctite · Material to be used: Aluminum · Material to be used: Metal · Material to be used: Steel · Contents: 10 ml · Area of application: Chemistry · Color: blue · Hazard warning: Causes serious eye irritation · Hazard warning: Causes skin irritation · Hazard warning: Harmful to aquatic organisms (with long-term effects) · Hazard warning: May cause allergic skin reactions · Hazard warning: May irritate the respiratory tract · Signal word: Attention · Hazard pictogram: GHS07 - Caution dangerous · Hazard pictogram: GHS09 - Hazardous to the aquatic environment · Adhesion: medium strength · Gap dimension (max.): 0.01 mm · Type of application: 1K · Alignment time: 600 sec · Breakaway torque (according to material): 3 N/m · Breakaway torque (according to material): 12 N/m · Breakaway torque (according to material): 26 N/m
EUR 27.00
EUR 2’700.00/l
M6x30 hexagon head screw with galvanized shank (10.9 strength)
Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Thread type: M6x1 (standard thread) · Nominal diameter (thread): 6 mm · Shank: Yes · Thread length: 18 mm · Drive: External hexagon · Shank length: 12 mm · Screw head: Hexagon · Width across flats: 10 mm · Strength class: 10.9
EUR 1.35
Washer M6 standard (6.4/12/1.6) galvanized
Nominal diameter inside: 6 mm · Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Ø inside: 6.4 mm · Ø outside: 12 mm · Nominal diameter (thread): 6 mm · Thickness: 1.6 mm · Hardness [HV]: 140 HV · Thread size: M6 · Pony OEM number: A4515 · Sachs OEM no.: 0944 142 002
EUR 0.50
Screw M6x10 countersunk head hexagon socket, galvanized (10.9 strength)
Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Thread type: M6x1 (standard thread) · Total length: 10 mm · Nominal diameter (thread): 6 mm · Ø External head: 12 mm · Shank: No · Thread length: 10 mm · Drive: Hexagon socket · Screw head: Countersunk head · Number of components: 1 pcs · Strength class: 10.9
EUR 2.70
Explore categories from Screws & fastener sets



