
M6 x 60 mm hexagon socket head cap screw / hexagon socket machine screw without shank made of galvanized steel for universal use, including on your moped, moped and small motorcycle.
Price per piece
| Surface | galvanized (blue) |
| Material | Steel |
| Drive | Slot |
| Screw head | Cylinder head |
| Ø External head | 9.8 mm |
| Total length | 63.7 mm |
| Thread type | M6x1 (standard thread) |
| Thread length | 60 mm |
| Strength class | 4.8 |
Accessories & related products
M6x22 hexagon head screw, galvanized
Area of application: Standard · Color: silver · Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Drive: External hexagon · Screw head: Hexagon · Total length: 26 mm · Thread type: M6x1 (standard thread) · Thread length: 22 mm · Number of components: 1 pcs · Strength class: 8.8 · Width across flats: 10 mm
EUR 1.35
Explore categories from Hub & axle
Moped fans also bought
Motorex engine oil (gear oil) manual 450 ml
Temperature resistance (min.): -30 - 220 °C · Manufacturer: Motorex · Oil type: GL4 · Viscosity (SAE): 80W · Contents: 450 ml · Gearbox type: Foot control · Gearbox type: Manual gearshift · Area of application: Gearbox lubrication with clutch
EUR 13.40
EUR 29.78/l
swiing® revival gearbox cover gasket | Sachs 503 AAL, ABL, AB, AC, ADV, 2AL, 2BL (A1888)
Manufacturer: swiing® revival parts · Number of components: 1 pcs · Material: Sealing paper · Color: sand-colored · Width: 130 mm · Total length: 200 mm · Thickness: 0.35 mm · Number of fixing points: 6 pcs · Pony OEM number: A1888 · Sachs OEM no.: 0250 150 000
EUR 6.65
swiing® revival sprocket mounting M12x1 (nut & spring washer) | Sachs / Hercules
Surface: galvanized (blue) · Manufacturer: swiing® revival parts · Material: Steel · Nut type: Hexagon nut 0.5D · Drive: External hexagon · Height: 5 mm · Thread type: MF12x1 (fine pitch thread) · Strength class: 8 · Pony OEM number: A1720 · Pony OEM number: A4249 · Sachs OEM no.: 0242 124 000 · Sachs OEM no.: 0244 189 110
EUR 4.80




