
Practical saddle bag for universal mounting on your moped, moped and small motorcycle.
The small bag made of waterproof Skai leather impresses with its simple design and is ideal for carrying the most important tools and spare parts on trips. The tool bag can be attached almost anywhere on the moped using the two top rings.
Saddle bag dimensions:
Length: 16.5 cm
Width: 4 cm
Height: 8.5 cm
Ring spacing: 10 cm
Further tool bags, sacoches and travel tools can be found in the accessories section.
A quality product made in Italy.
| Manufacturer | Made in Italy |
| Material | waterproof Skai leather |
| Color | dark, brown, black |
| Width | 40 mm |
| Height | 85 mm |
| Total length | 165 mm |
| Number of fixing points | 2 pcs |
| Distance to each other | 100 mm |
| Mounting type | Rings |
Accessories & related products
Explore categories from Bell & Accessories
Moped fans also bought
Gas cable Ø 1.25 mm x 220 cm (cylindrical nipple) Bing
Ø nipple: 3 mm · Nipple length: 5 mm · Manufacturer: Made in Germany · Area of application: Standard · Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Number of components: 1 pcs · Ø Stranded wire: 1.25 mm · Cable length: 2200 mm · Nipple shape: Cylinder
EUR 2.95
Brake cable Ø 1.8 mm x 220 cm (pear-shaped nipple)
Ø nipple: 3.5 mm · Ø nipple: 6 mm · Nipple length: 10 mm · Manufacturer: Made in Germany · Area of application: Standard · Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Number of components: 1 pcs · Ø Stranded wire: 1.8 mm · Cable length: 2200 mm · Nipple shape: Pears
EUR 2.95
Magura gas cable clamp / deco cable clamp Ø 5 x 6 mm
Ø outside: 5 mm · Manufacturer: Magura · Thread length: 4 mm · Material: Brass · Material: Steel · Surface: nickel-plated · Drive: Slot · Number of components: 2 pcs · Thread type: M4x0.7 (standard thread) · Ø Cable bushing: 1.6 mm · Total length: 6 mm · Screw head: Lens head
EUR 2.45
Saddle Diamond barrel springs black
Total length: 300 mm · Material: Imitation leather · Material: Steel · Ø Saddle tube holder: 22 mm · Color: Chrome · Color: black · Surface: chrome-plated · Spring-loaded: Yes · Lettering: No · Height: 70 mm · Height: 150 mm · Number of fixing points: 1 pcs · Width: 290 mm
EUR 116.80





