
Complete 38 mm aluminum tuning cylinder with nickel-silicon carbide coating (colloquially known as Nikasil) and square inlet for small engine wheels with Sachs 3- and 4-speed engines with foot shift. These engines were installed on Hercules 50/3 LS 50/4 LKH, Gritzner etc.
The workmanship of the 50 cc racing cylinder is fine, but could do with some rework on some edges.
In order to be able to mount this racing kit on a Sachs 50/2 engine, various adjustments must be made.
| Manufacturer | Power1 |
| Material | Aluminum |
| Camouflaged | No |
| Surface | Nickel silicon carbide (colloquially known as Nikasil) |
| Displacement | 50 ccm |
| Nominal diameter | 38 mm |
| Crankshaft stroke | 43 mm |
| Ø piston pin (B) | 12 mm |
| Ø cylinder neck | 44 mm |
| Inlet window | 16 x 18 |
| Hole pattern [mm] | 51 x 40 / 37 x 37 |
| Thread inlet | M5x0.8 (standard thread) |
| Hole spacing inlet | 31 mm |
| Number of fixing points | 4 pcs |
| Outlet type | Union nut |
| Thread outlet | MF40x1.5 (fine pitch thread) |
| Area of application | Tuning |
| Sachs | 50/3 50/4 - MLFB (2.6 PS) , LKH (4.5 PS) |
Accessories & related products
Carburetor 17 mm Bing SSB 1/17/69 reproduction
Nominal diameter: 17 mm · Mounting type: Stud bolts & nuts · Material: Aluminum · Camouflaged: No · Component group Carburetor: Carburetor complete · Width: 86 mm · Carburetor type: SSB · Choke control: without choke · Height: 99 mm · Nozzle thread: MF7x0.75 (fine pitch thread) · Ø fuel hose connection: 6.2 mm · Total length: 116 mm · Hole spacing inlet: 31 mm · Nozzle size: 76 · Mixed oil connection: No · Vacuum connection: Yes · Area of application: Standard · Area of application: Tuning · Clamping screw torque (max.): 3 N/m · Clamping screw torque (max.): 4 N/m
EUR 98.30
swiing® revival carburetor 17 mm Bing SSB 1/17/69
Manufacturer: swiing® revival parts · Mounting type: Flange · Material: Aluminum · Camouflaged: No · Component group Carburetor: Carburetor complete · Nominal diameter: 17 mm · Width: 85 mm · Carburetor type: SSB · Choke control: without choke · Hole spacing inlet: 31 mm · Height: 100 mm · Total length: 132 mm · Area of application: Standard · Area of application: Tuning · Ø fuel hose connection: 6 mm · Mixed oil connection: No · Vacuum connection: No · Nozzle size: 76
EUR 156.20
swiing® ingenious 41 mm cylinder kit | Sachs 50/3, 50/4 LKH (square inlet)
Nominal diameter: 41 mm · Manufacturer: swiing® ingenious parts · Material: Gray cast iron · Surface: sandblasted · Displacement: 55 ccm · Crankshaft stroke: 42 mm · Thread inlet: M5x0.8 (standard thread) · Hole spacing inlet: 31 mm · Ø piston pin (B): 12 mm · Outlet type: Union nut · Thread outlet: MF40x1.5 (fine pitch thread) · Number of fixing points: 4 pcs · Hole pattern [mm]: 51 x 40 / 37 x 37 · Camouflaged: No · Area of application: Tuning
EUR 159.90
Not in stock
Power1 41 mm cylinder kit aluminum (square intake) | Sachs 50/3, 50/4 fan-cooled
Nominal diameter: 41 mm · Manufacturer: Power1 · Number of fixing points: 4 pcs · Material: Aluminum · Camouflaged: No · Surface: Nickel silicon carbide (colloquially known as Nikasil) · Displacement: 57 ccm · Crankshaft stroke: 43 mm · Ø cylinder neck: 44 mm · Hole spacing inlet: 31 mm · Inlet window: 16 x 18 · Thread inlet: M5x0.8 (standard thread) · Hole pattern [mm]: 51 x 40 / 37 x 37 · Ø piston pin (B): 12 mm · Outlet type: Union nut · Thread outlet: MF40x1.5 (fine pitch thread) · Area of application: Tuning
EUR 196.80
Explore categories from Cylinder






