
Black, round side mirror suitable for your moped, moped or small motorcycle
.This mirror is based on the original mirror that was fitted ex works on the last Piaggio Ciao models C24 from 1999 to 2006 and on the last Piaggio Si.
The mirror rod holder and the mirror glass frame are made of black plastic.
The mirror rod is made of powder-coated round steel.
You can find more rear-view mirrors and mirror mounts in the accessories section.
Branded product from the manufacturer RMS.
Alternative to the original Piaggio spare part number: 199167, 581387
| Mirror property | none |
| Manufacturer | RMS |
| Material | Plastic, Glass, Steel |
| Color | black |
| Thread size | M8 |
| Thread type | M8x1.25 (standard thread) |
| Clamping diameter | 22 mm |
| Ø mirror surface | 105 mm |
| Ø mirror rod | 7 mm |
| Mirror rod length | 200 mm |
| Total length | 360 mm |
| Test mark | E3 |
| Alternative version of the Piaggio OEM number | 199167, 581387 |
| Universal | |
| Piaggio | Ciao - C24 Si |
Accessories & related products
Bumm mirror round Inox
Manufacturer: Bumm · Material: Chrome steel (colloquially known as stainless steel) · Material: Steel · Surface: chrome-plated · Color: Chrome · Thread size: M8 · Thread type: M8x1.25 (standard thread) · Clamping diameter: 22 mm · Ø mirror surface: 107 mm · Ø mirror rod: 8 mm · Mirror rod length: 300 mm · Total length: 360 mm · Test mark: none
EUR 34.30
Bumm mirror round standard black / chrome
Mirror property: downsizing · Manufacturer: Bumm · Material: Glass · Material: Plastic · Material: Steel · Surface: chrome-plated · Surface: raw · Color: Chrome · Thread size: M8 · Color: black · Thread type: M8x1.25 (standard thread) · Clamping diameter: 22 mm · Ø mirror surface: 102 mm · Ø mirror rod: 8 mm · Mirror rod length: 190 mm · Total length: 300 mm · Test mark: none
EUR 24.50
Bumm mirror round 10 cm left Inox / chrome
Mirror property: none · Material: Steel · Color: Chrome · Manufacturer: Bumm · Surface: chrome-plated · Thread size: M8 · Ø mirror surface: 100 mm · Ø mirror rod: 10 mm · Mirror rod length: 230 mm · Thread type: M8x1.25 (standard thread) · Test mark: none · Total length: 300 mm
EUR 36.80
Not in stock
66HEROES mirror mount M8 aluminum chrome
Material: Aluminum · Color: Chrome · Total length: 40 mm · Width: 16 mm · Height: 36 mm · Manufacturer: 66HEROES · Surface: anodized · Thread size: M8 · Clamping diameter: 22 mm · Thread type: M8x1.25 (standard thread) · Internal thread: M5x0.8 (standard thread)
EUR 35.60
EUR 24.50
Explore categories from Mirror
Moped fans also bought
GPO speedo drive 16" (for Veglia speedo cable) | Piaggio Ciao, SI, Bravo
Ø mounting hole: 11.3 mm · Manufacturer: GPO · Ø axle: 11 mm · Material: Aluminum · Place of use: left · Wheel size: 16 " · Ø outside: 42.3 mm · 4-edge speedometer cable: 2.6 mm · Piaggio OEM number: 141303 · Piaggio OEM number: 186235 · Piaggio OEM number: 274958
EUR 27.00






