
47 mm Metrakit racing cylinder with large overrunners.
Housing must be spindled out for installation.
Includes 20 mm intake manifold (outer diameter 23 mm).
Note: Please note the installation direction when assembling. The piston is inserted with the arrow pointing towards the outlet on the exhaust side.
| Nominal diameter | 47 mm |
| Manufacturer | Metracite |
| Material | Gray cast iron |
| Surface | varnished |
| Displacement | 75 ccm |
| Area of application | Tuning |
| Crankshaft stroke | 43 mm |
| Number of fixing points | 4 pcs |
| Thread inlet | M6x1 (standard thread) |
| Ø piston pin (B) | 12 mm |
| Outlet type | slanted |
| Hole spacing outlet | 42 mm |
| Thread outlet | M6x1 (standard thread) |
| Hole pattern [mm] | 44 x 44 |
| Camouflaged | No |
| Puch | E50 ZA50 (air-cooled) Z50 (X30 Sport) |
Accessories & related products
Barikit piston 47 mm MetraKit | Puch
Nominal diameter: 47 mm · Manufacturer: Barikite · Ø outside piston (A): 47 mm · Compression height (C): 22.1 mm · Curvature (D): 3.47 mm · Total piston height (E): 52.47 mm · Number of piston rings (F): 2 pcs · Piston ring mold: Rectangular ring · Piston ring impact: Internal fuse (IS) · Ø piston pin (B): 12 mm · Weight piston kit: 115 g
EUR 79.90
swiing® ingenious needle roller bearing 12/15/14.2 original silver cage
Bearing type: Needle roller and cage assembly · Ø inside: 12 mm · Dimension needle bearing: 12/15 x 14.2 · Manufacturer: swiing® ingenious parts · Bearing cage: Silver cage · Ø outside: 15 mm · Width: 14.2 mm · Alternative version of the Pony OEM number: A4222 · Alternative version of the Sachs OEM number: 0232 157 001 · Tomos OEM number: 035548
EUR 14.70
Metrakit 43.5 mm cylinder kit (65 cc - camouflaged) | Puch
Nominal diameter: 43.5 mm · Manufacturer: Barikite · Manufacturer: Metracite · Material: Aluminum · Surface: sandblasted · Displacement: 65 ccm · Crankshaft stroke: 43 mm · Thread inlet: M6x1 (standard thread) · Hole spacing inlet: 38 mm · Ø piston pin (B): 12 mm · Outlet type: straight · Hole spacing outlet: 42 mm · Thread outlet: M6x1 (standard thread) · Number of fixing points: 4 pcs · Hole pattern [mm]: 44 x 44 · Camouflaged: Yes · Area of application: Tuning
EUR 166.00
GPO Ø 43.5 mm cylinder kit (Metrakit replica) | Puch
Nominal diameter: 43.5 mm · Manufacturer: GPO · Material: Aluminum · Material: Gray cast iron · Surface: varnished · Displacement: 64 ccm · Crankshaft stroke: 43 mm · Ø cylinder neck: 47.8 mm · Ø outlet inside: 26 mm · Ø Inlet inside: 19 mm · Thread inlet: M6x1 (standard thread) · Hole spacing inlet: 38 mm · Ø piston pin (B): 12 mm · Outlet type: straight · Hole spacing outlet: 42 mm · Thread outlet: M6x1 (standard thread) · Number of fixing points: 4 pcs · Hole pattern [mm]: 44 x 44 · Camouflaged: No · Area of application: Racing · Area of application: Tuning
EUR 178.30
GPO Ø 45 mm cylinder kit (Metrakit replica) | Puch
Nominal diameter: 45 mm · Manufacturer: GPO · Material: Aluminum · Material: Gray cast iron · Surface: varnished · Displacement: 70 ccm · Crankshaft stroke: 43 mm · Ø cylinder neck: 47.8 mm · Ø outlet inside: 26 mm · Ø Inlet inside: 19 mm · Thread inlet: M6x1 (standard thread) · Hole spacing inlet: 38 mm · Ø piston pin (B): 12 mm · Outlet type: straight · Hole spacing outlet: 42 mm · Thread outlet: M6x1 (standard thread) · Number of fixing points: 4 pcs · Hole pattern [mm]: 44 x 44 · Camouflaged: No · Area of application: Racing · Area of application: Tuning
EUR 196.80
GPO 21 mm intake manifold Dell'Orto PHBG | Puch E50 / Z50 / ZA50 (wind cooled) / ZA50 (Cat.)
Ø inside: 21 mm · Manufacturer: GPO · Material: Aluminum · Area of application: Racing · Area of application: Tuning · Mounting type: Stud bolts & nuts · Ø External connection: 26 mm · Number of fixing points: 2 pcs · Hole spacing inlet: 38 mm · Total height: 68.6 mm · Total length: 85.5 mm
EUR 42.40
Explore categories from Cylinder






