
38.0 mm piston with two 2 mm rectangular piston rings with flank lock (FS) for use in Meteor cast iron cylinders suitable for your Sachs 502, 50/2, 503 2AL, AAL, 2BL, ABL CH moped / moped.
The detailed dimensions of the piston according to the technical drawing can be found in the details. You can also find out about the relevant piston rings, their stems and locking types on the legend in the pictures.
| Nominal diameter | 38 mm |
| Manufacturer | Meteor Racing |
| Ø outside piston (A) | 37.95 mm |
| Compression height (C) | 28 mm |
| Curvature (D) | 3 mm |
| Total piston height (E) | 53 mm |
| Number of piston rings (F) | 2 pcs |
| Surface | molybdenum-coated |
| Piston ring mold | Rectangular ring |
| Piston ring impact | Flank safety device (FS) |
| Piston ring height | 2 mm |
| Thick piston ring | 1.6 mm |
| Ø piston pin (B) | 12 mm |
| Weight piston kit | 79 g |
| Sachs | 50 (Fahrtwind, 1.25 / 1.5 hp, DE) 502 (Saxonette) - AL , AML 50/2 - L CH (0.8 PS) , ML CH (0.8 PS) , MB (2.6 PS) , MLB (2.6 PS) 503 - AAL , ABL , 2AL / 2BL |
Accessories & related products
GPO piston pin extractor Ø 10, 12, 14 mm
Total length: 130 mm · Manufacturer: GPO · Material: Steel · Number of components: 7 pcs · Diameter: 10 mm · Diameter: 12 mm · Diameter: 14 mm · Surface: burnished · Width across flats: 10 mm · Width across flats: 17 mm · Area of application: (Dis)assembly tool
EUR 24.50
Meteor piston rings 38 x 2 mm (FS) (pair) | Sachs 50/2, 503
Manufacturer: Meteor · Diameter: 38 mm · Height: 2 mm · Nominal diameter: 38 mm · Piston ring mold: Rectangular ring · Piston ring impact: Flank safety device (FS) · Thick piston ring: 1.6 mm · Pony OEM number: A1091 · Sachs OEM no.: 0215 009 000
EUR 13.40
Explore categories from Piston
Moped fans also bought
GPO flywheel trigger M26x1.5 / M22x1.5 | Puch, Sachs, Tomos, Beta 521
Total length: 55 mm · Total length: 75 mm · Width across flats trigger: 27 mm · Width across flats Screw: 19 mm · Manufacturer: GPO · Clamping depth: 10 mm · Material: Steel · Number of components: 1 pcs · Surface: blackened · Thread type: MF22x1.5 (fine pitch thread) · Thread type: MF26x1.5 (fine pitch thread) · Strength class: 8.8 · Area of application: (Dis)assembly tool
EUR 12.20
Not in stock
Motorex engine oil (gear oil) manual 450 ml
Manufacturer: Motorex · Viscosity (SAE): 80W · Oil type: GL4 · Contents: 450 ml · Gearbox type: Foot control · Gearbox type: Manual gearshift · Temperature resistance (min.): -30 - 220 °C · Area of application: Gearbox lubrication with clutch
EUR 13.40
EUR 29.78/l
swiing® revival needle roller bearing 12/15/14.2 original
Bearing type: Needle sleeve · Dimension needle bearing: 12/15 x 14.2 · Manufacturer: swiing® revival parts · Bearing cage: Sheet steel cage · Ø outside: 15 mm · Ø inside: 12 mm · Width: 14.2 mm · Alternative version of the Pony OEM number: A4222 · Tomos OEM number: 035548 · Alternative version of the Sachs OEM number: 0232 155 001
EUR 10.90
swiing® revival gasket set 38 mm cylinder | Sachs 503
Manufacturer: swiing® revival parts · Material: Aluminum · Material: Sealing carton · Material: Sealing paper · Number of components: 3 pcs · Hole spacing inlet: 32 mm · Ø cylinder: 38 mm · Hole pattern [mm]: 60 x 40 mm / 37 x 37 mm · Decompressor: No · Area of application: Standard · Area of application: Tuning
EUR 13.40
swiing® revival gasket cylinder head 38 mm cylinder | Sachs 503, 502, 50/2, 50/3, 50/4
Nominal diameter: 38 mm · Thickness: 0.2 mm · Manufacturer: swiing® revival parts · Material: Aluminum · Ø cylinder: 38 mm · Place of use: Cylinder head · Hole pattern [mm]: 37 x 37 · Area of application: Standard
EUR 6.00









