
38.5 x 1.5 mm compression ring (rectangular ring) suitable for Puch Supermaxi LG1 & LG2 mopeds with catalytic converter cylinder.
Diameter: 38.50 mm
Height: 1.50 mm
Thickness: 1.60 mm
Piston ring shape: Rectangular ring
Piston ring joint: Internal fuse (FS)
The scope of delivery corresponds to one piece.
Matching pistons, assembly tools and lubricant can be found in the accessories section.
Quality product from the Italian manufacturer Meteor.
| Manufacturer | Meteor |
| Diameter | 38.5 mm |
| Thick piston ring | 1.6 mm |
| Piston ring mold | Rectangular ring |
| Nominal diameter | 38.5 mm |
| Piston ring impact | Flank safety device (FS) |
| Height | 1.5 mm |
| Puch | E50 ZA50 (air-cooled) |
Accessories & related products
Meteor piston 38.5 mm oversize | Puch Supermaxi Cat.
Nominal diameter: 38.5 mm · Manufacturer: Meteor · Ø outside piston (A): 38.5 mm · Compression height (C): 24 mm · Curvature (D): 2.3 mm · Total piston height (E): 55.3 mm · Number of piston rings (F): 1 pcs · Piston ring mold: Rectangular ring · Piston ring impact: Flank safety device (FS) · Piston ring height: 1.5 mm · Ø piston pin (B): 12 mm · Weight piston kit: 82 g
EUR 68.80
swiing® ingenious needle roller bearing 12/15/14.2 original silver cage
Bearing type: Needle roller and cage assembly · Dimension needle bearing: 12/15 x 14.2 · Manufacturer: swiing® ingenious parts · Bearing cage: Silver cage · Ø outside: 15 mm · Ø inside: 12 mm · Width: 14.2 mm · Alternative version of the Pony OEM number: A4222 · Alternative version of the Sachs OEM number: 0232 157 001 · Tomos OEM number: 035548
EUR 14.70
Explore categories from Piston
Moped fans also bought
BERU spark plug connector / 1 kΩ interference suppressed
Color: silver · Manufacturer: BERU · Material: Sheet metal (steel) · Ø cable: 5 mm · Ø cable: 7 mm · Spark plug socket: M4 · Cable available: No · Suppressed: Yes · Resistance: 1000 Ω · Subcategory: Spark plug connector · Pony OEM number: A2099 · Sachs OEM no.: 0265 100 00
EUR 10.80
swiing® revival gasket set cylinder | Puch Supermaxi LG1, LG2 (Cat)
Manufacturer: swiing® revival parts · Material: Aluminum · Material: Sealing carton · Material: Sealing paper · Ø cylinder: 38 mm · Ø outlet inside: 22 mm · Number of components: 4 pcs · Hole spacing inlet: 32 - 38 mm · Hole spacing outlet: 42 - 44 mm · Hole pattern [mm]: 44 x 44 mm · Decompressor: No · Area of application: Standard
EUR 13.40






