
52.7 mm oversize pistons with two 2.5 mm rectangular compression rings with flank lock (FS) for the 2-channel engine suitable for your Vespa P 125X, GT, GTR, Sprint, Super and TS scooter.
The piston kit contains pistons, piston pins, piston clips and piston rings.
Note: Please observe the installation direction when assembling. The piston is inserted with the arrow pointing towards the outlet on the exhaust side.
You will find the appropriate assembly tool, piston pin locks and a new piston pin bearing in the accessories section.
Quality product from the Italian manufacturer Meteor.
Original Piaggio spare part number: 156420
| Nominal diameter | 52.7 mm |
| Manufacturer | Meteor |
| Thick piston ring | 2.2 mm |
| Ø outside piston (A) | 52.6 mm |
| Compression height (C) | 35 mm |
| Total piston height (E) | 70 mm |
| Number of piston rings (F) | 2 pcs |
| Piston ring mold | Rectangular ring |
| Piston ring impact | Flank safety device (FS) |
| Piston ring height | 2.5 mm |
| Ø piston pin (B) | 15 mm |
| Weight piston kit | 88 g |
| Piaggio OEM number | 156420 |
| Vespa | Vespa PX, T5, Cosa - P125X · VNX1T · 1977 - 1982 (PX alt) Aussenverschluss , P125X · VNX2T · 1981 - 1984 (PX alt) Innenverschluss |
Accessories & related products
Explore categories from Piston

