
39.0 mm piston with a 1.5 mm rectangular piston ring with flank lock (FS) for Puch Supermaxi LG1 & LG2 mopeds / mopeds with catalytic converter.
The detailed dimensions of the piston according to the technical drawing can be found in the details. You can also find out about the relevant piston rings, their stems and locking types on the legend in the pictures.
| Nominal diameter | 39 mm |
| Manufacturer | Meteor |
| Ø outside piston (A) | 39 mm |
| Compression height (C) | 24 mm |
| Curvature (D) | 2.3 mm |
| Total piston height (E) | 55.3 mm |
| Number of piston rings (F) | 1 pcs |
| Piston ring mold | Rectangular ring |
| Piston ring impact | Flank safety device (FS) |
| Piston ring height | 1.5 mm |
| Ø piston pin (B) | 12 mm |
| Weight piston kit | 86 g |
| Puch | E50 ZA50 (air-cooled) |
Accessories & related products
GPO piston pin extractor Ø 10, 12, 14 mm
Manufacturer: GPO · Material: Steel · Surface: burnished · Diameter: 10 mm · Diameter: 12 mm · Diameter: 14 mm · Total length: 130 mm · Number of components: 7 pcs · Width across flats: 10 mm · Width across flats: 17 mm · Area of application: (Dis)assembly tool
EUR 24.50
Explore categories from Piston
Moped fans also bought
GPO flywheel trigger M26x1.5 / M22x1.5 | Puch, Sachs, Tomos, Beta 521
Width across flats trigger: 27 mm · Manufacturer: GPO · Clamping depth: 10 mm · Area of application: (Dis)assembly tool · Material: Steel · Surface: blackened · Total length: 55 mm · Total length: 75 mm · Thread type: MF22x1.5 (fine pitch thread) · Thread type: MF26x1.5 (fine pitch thread) · Width across flats Screw: 19 mm · Number of components: 1 pcs · Strength class: 8.8
EUR 12.20
Not in stock
GPO sprocket 45 teeth black | Puch Maxi, Puch X30 NG-2AH
Chain pitch: 1/2" x 3/16" · Chain type: 415H · Manufacturer: GPO · Material: Steel · Surface: powder-coated · Color: black · Number of teeth: 45 pcs · Ø inside: 94 mm · Thickness: 4.5 mm · Number of fixing points: 6 pcs · Hole spacing 2: 68 mm · Ø mounting hole: 6.7 mm · Hole spacing: 36.5 mm · Ø bolt circle: 105.5 mm · Cranking (offset): 8 mm
EUR 24.50
Inner cable set automatic | Puch E50
Manufacturer: Made in Germany · Material: Steel · Quantity: 4 pcs · Ø Stranded wire: 1.25 mm · Ø Stranded wire: 1.5 mm · Ø Stranded wire: 1.8 mm · Nipple shape: Barrel (transverse) · Nipple shape: Cylinder · Nipple shape: Pears · Total length: 1600 mm · Total length: 2200 mm
EUR 12.20






