
39.2 mm piston with two 2 mm rectangular piston rings with flank lock (FS) suitable for Sachs 502, 50/2, 503 2AL, AAL, 2BL, ABL CH mopeds / mopeds.
The detailed dimensions of the piston according to the technical drawing can be found in the details. You can also find out about the relevant piston rings, their stems and locking types on the legend in the pictures.
| Nominal diameter | 38 mm |
| Manufacturer | Meteor |
| Ø outside piston (A) | 39.2 mm |
| Compression height (C) | 28 mm |
| Curvature (D) | 3 mm |
| Total piston height (E) | 53 mm |
| Number of piston rings (F) | 2 pcs |
| Piston ring mold | Rectangular ring |
| Piston ring impact | Flank safety device (FS) |
| Piston ring height | 2 mm |
| Ø piston pin (B) | 12 mm |
| Weight piston kit | 88 g |
| Pony OEM number | A2776 |
| Sachs OEM no. | 0286 377 014 |
| Sachs | 50 (Fahrtwind, 1.25 / 1.5 hp, DE) 502 (Saxonette) - AL , AML 50/2 - L CH (0.8 PS) , ML CH (0.8 PS) , MB (2.6 PS) , MLB (2.6 PS) 503 - AAL , ABL , 2AL / 2BL |
Accessories & related products
GPO piston pin extractor Ø 10, 12, 14 mm
Manufacturer: GPO · Number of components: 7 pcs · Material: Steel · Surface: burnished · Diameter: 10 mm · Diameter: 12 mm · Diameter: 14 mm · Total length: 130 mm · Width across flats: 10 mm · Width across flats: 17 mm · Area of application: (Dis)assembly tool
EUR 24.50
Explore categories from Piston
Moped fans also bought
BERU spark plug connector / 1 kΩ interference suppressed
Color: silver · Manufacturer: BERU · Material: Sheet metal (steel) · Ø cable: 5 mm · Ø cable: 7 mm · Spark plug socket: M4 · Cable available: No · Suppressed: Yes · Resistance: 1000 Ω · Subcategory: Spark plug connector · Pony OEM number: A2099 · Sachs OEM no.: 0265 100 00
EUR 10.80
Magura cable clamp Ø 8 x 15 mm
Manufacturer: Magura · Material: Brass · Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Surface: nickel-plated · Ø Cable bushing: 2.3 mm · Ø Bundle: 6 mm · Drive: External hexagon · Screw head: Hexagon · Drive: Slot · Total length: 15 mm · Ø outside: 8 mm · Thread type: M6x1 (standard thread) · Width across flats: 7 mm · Thread length: 7 mm · Area of application: Standard
EUR 3.05
Meteor piston 38.9 mm oversize | Sachs 50/2 & 503
Nominal diameter: 38 mm · Manufacturer: Meteor · Ø outside piston (A): 38.85 mm · Compression height (C): 28 mm · Curvature (D): 3 mm · Total piston height (E): 53 mm · Number of piston rings (F): 2 pcs · Piston ring mold: Rectangular ring · Piston ring impact: Flank safety device (FS) · Piston ring height: 2 mm · Ø piston pin (B): 12 mm · Weight piston kit: 86 g · Pony OEM number: A2775 · Sachs OEM no.: 0286 377 013
EUR 61.40
Meteor piston 39.5 mm oversize | Sachs 50/2 & 503
Nominal diameter: 38 mm · Manufacturer: Meteor · Ø outside piston (A): 39.45 mm · Compression height (C): 28 mm · Curvature (D): 3 mm · Total piston height (E): 53 mm · Number of piston rings (F): 2 pcs · Piston ring mold: Rectangular ring · Piston ring impact: Flank safety device (FS) · Piston ring height: 2 mm · Ø piston pin (B): 12 mm · Weight piston kit: 90 g
EUR 61.40
Gasket cylinder base 0.5 mm | Sachs 50/2, 503
Thickness: 0.5 mm · Material: Sealing carton · Place of use: Cylinder base · Hole pattern [mm]: 60 x 40 · Area of application: Standard · Alternative version of the Pony OEM number: A1848 · Alternative version of the Sachs OEM number: 0250 113 100
EUR 4.80








