
38.0 mm piston with a 1.5 mm rectangular piston ring with internal circlip (IS) suitable for Sachs 503 AB / AC engines.
The detailed dimensions of the piston according to the technical drawing can be found in the details. You can also find out about the relevant piston rings, their stems and locking types on the legend in the pictures.
| Nominal diameter | 38 mm |
| Manufacturer | Meteor |
| Ø outside piston (A) | 38 mm |
| Compression height (C) | 28 mm |
| Curvature (D) | 2 mm |
| Total piston height (E) | 51 mm |
| Number of piston rings (F) | 1 pcs |
| Piston ring mold | Rectangular ring |
| Piston ring impact | Internal fuse (IS) |
| Piston ring height | 1.5 mm |
| Ø piston pin (B) | 12 mm |
| Tolerance group | E |
| Weight piston kit | 74 g |
| Pony OEM number | A5685E |
| Sachs OEM no. | 0286 382 306 |
| Sachs | 503 - AB , AC |
Accessories & related products
swiing® revival cylinder base gasket | Sachs 503 AB / AC / ADV
Nominal diameter: 38 mm · Manufacturer: swiing® revival parts · Material: Sealing paper · Place of use: Cylinder base · Thickness: 0.4 mm · Ø inside: 56 mm · Hole pattern [mm]: 55 x 55 · Area of application: Standard
EUR 5.40
Not in stock
GPO piston pin extractor Ø 10, 12, 14 mm
Manufacturer: GPO · Material: Steel · Surface: burnished · Diameter: 10 mm · Diameter: 12 mm · Diameter: 14 mm · Total length: 130 mm · Number of components: 7 pcs · Width across flats: 10 mm · Width across flats: 17 mm · Area of application: (Dis)assembly tool
EUR 24.50
Meteor piston ring 38 x 1.5 (IS) | Sachs 503 AB, AC
Manufacturer: Meteor · Diameter: 38 mm · Thick piston ring: 1.6 mm · Piston ring mold: Rectangular ring · Nominal diameter: 38 mm · Piston ring impact: Internal fuse (IS) · Height: 1.5 mm · Area of application: Original · Pony OEM number: A1101 · Sachs OEM no.: 0215 100 100
EUR 12.20
Explore categories from Piston
Moped fans also bought
NSK BO15 shoulder ball bearing 15/40/10 (A4502)
Bearing type: Shoulder bearing · Stock number: BO15 · Inner ring width: 10 mm · Manufacturer: NSK · Bearing cage: Brass cage ball-guided · Material: Brass · Material: Steel · Width: 10 mm · Ø inside: 15 mm · Ø outside: 40 mm · Ball bearing closed: No · Area of application: Standard · Pony OEM number: A4502 · Sachs OEM no.: 0932 007 001
EUR 30.60
NSK 6201 ball bearing 12/32/10
Bearing type: Shoulder bearing · Stock number: 6201 · Inner ring width: 10 mm · Manufacturer: NSK · Bearing clearance: CM (special/noise-reduced) · Bearing cage: Sheet steel cage ball-guided · Groove ring: No · Material: Steel · Width: 10 mm · Ø inside: 12 mm · Ø outside: 32 mm · Ball bearing closed: No · Area of application: Standard
EUR 10.50
Shaft seal NBR 14.96x31.5x3.5 Pinion shaft | Sachs 502, 50/2, 503 (A1134)
Temperature resistance (min.): -30 - 100 °C · Surface: coated · Manufacturer: Sachs · Material: NBR · Place of use: Pinion shaft · Width: 3.5 mm · Ø inside: 14.96 mm · Ø outside: 31.5 mm · Area of application: Standard · Pony OEM number: A1134 · Sachs OEM no.: 0230 011 100 · Sachs OEM no.: 0230 011 200
EUR 9.25
swiing® revival rear fender Inox | Pony GTX, GTA (P1616)
Manufacturer: swiing® revival parts · Material: Chrome steel (colloquially known as stainless steel) · Surface: polished · Color: Chrome · Wheel size: 17 " · Folding the ends: closed folded · Folding the ends: not folded · Shape of the mudguard: partly round · Total length over ends: 615 mm · Scope: 890 mm · Wide mudguard profile: 78 mm · Mounting type: Nuts & bolts · Height of mudguard profile: 36 mm · Total height from support surface to top edge: 268 mm
EUR 61.40
Oil seal NBR 15/30/5.5 A crankshaft | Sachs (A4215 & A5602)
Temperature resistance (min.): -30 - 100 °C · Surface: rubberized · Shaft seal type: A - With rubberized outer part / one sealing lip. · Manufacturer: Sachs · Material: NBR · Place of use: Crankshaft · Width: 5.5 mm · Ø inside: 15 mm · Ø outside: 30 mm · Pony OEM number: A5602 · Sachs OEM no.: 0230 111 100
EUR 9.75
Oil seal NBR 15/30/7 B DUO | Sachs 50/2 / 503 (A1830)
Temperature resistance (min.): -30 - 100 °C · Shaft seal type: B DUO - With sheet metal outer casing / two sealing lips. · Manufacturer: Sachs · Material: NBR · Width: 7 mm · Ø inside: 15 mm · Ø outside: 30 mm · Pony OEM number: A1830 · Sachs OEM no.: 0250 090 000
EUR 6.65
swiing® revival gasket set | Sachs 503 AB, AC wide wall
Manufacturer: swiing® revival parts · Number of components: 21 pcs · Material: Aluminum · Material: Copper · Material: Rubber · Material: Sealing carton · Material: Sealing paper · Ø outlet inside: 24 mm · Hole spacing outlet: 38.5 mm · Hole pattern [mm]: 56 x 56 · Area of application: Standard
EUR 55.30












