
38.0 mm piston with a 1.5 mm rectangular piston ring with internal circlip (IS) suitable for mopeds / mopeds with Sachs 503 AB / AC engines.
The detailed dimensioning of the piston according to the technical drawing can be found in the details. You can also find out about the relevant piston rings, their stems and locking types on the legend in the pictures.
| Manufacturer | Meteor |
| Ø outside piston (A) | 37.97 mm |
| Compression height (C) | 28 mm |
| Curvature (D) | 2 mm |
| Total piston height (E) | 51 mm |
| Number of piston rings (F) | 1 pcs |
| Nominal diameter | 38 mm |
| Piston ring mold | Rectangular ring |
| Piston ring impact | Internal fuse (IS) |
| Piston ring height | 1.5 mm |
| Ø piston pin (B) | 12 mm |
| Tolerance group | B |
| Weight piston kit | 75 g |
| Pony OEM number | A5685B |
| Sachs OEM no. | 0286 382 306 |
| Sachs | 503 - AB , AC |
Accessories & related products
swiing® revival cylinder base gasket | Sachs 503 AB / AC / ADV
Place of use: Cylinder base · Manufacturer: swiing® revival parts · Material: Sealing paper · Area of application: Standard · Ø inside: 56 mm · Nominal diameter: 38 mm · Thickness: 0.4 mm · Hole pattern [mm]: 55 x 55
EUR 5.40
Not in stock
Meteor piston ring 38 x 1.5 (IS) | Sachs 503 AB, AC
Manufacturer: Meteor · Nominal diameter: 38 mm · Piston ring mold: Rectangular ring · Piston ring impact: Internal fuse (IS) · Diameter: 38 mm · Height: 1.5 mm · Thick piston ring: 1.6 mm · Area of application: Original · Pony OEM number: A1101 · Sachs OEM no.: 0215 100 100
EUR 12.20
Explore categories from Piston
Moped fans also bought
NSK 6201 ball bearing 12/32/10
Bearing type: Shoulder bearing · Stock number: 6201 · Inner ring width: 10 mm · Manufacturer: NSK · Ball bearing closed: No · Bearing clearance: CM (special/noise-reduced) · Bearing cage: Sheet steel cage ball-guided · Groove ring: No · Material: Steel · Ø outside: 32 mm · Ø inside: 12 mm · Width: 10 mm · Area of application: Standard
EUR 10.50
swiing® revival cylinder base gasket | Sachs 503 AB / AC / ADV
Place of use: Cylinder base · Manufacturer: swiing® revival parts · Material: Sealing paper · Area of application: Standard · Ø inside: 56 mm · Nominal diameter: 38 mm · Thickness: 0.4 mm · Hole pattern [mm]: 55 x 55
EUR 5.40
Not in stock
ESJOT sprocket 40 teeth (4/5/6 hole) Ø 98 mm cranked black
Manufacturer: ESJOT · Material: Steel · Surface: powder-coated · Chain pitch: 1/2" x 3/16" · Chain type: 415H · Number of teeth: 40 pcs · Thickness: 4.5 mm · Color: black · Number of fixing points: 4 pcs · Ø mounting hole: 7 mm · Ø inside: 98 mm · Cranking (offset): 12 mm · Ø bolt circle: 115 mm
EUR 36.80
swiing® revival gasket set | Sachs 503 AB, AC wide wall
Manufacturer: swiing® revival parts · Material: Aluminum · Material: Copper · Material: Rubber · Material: Sealing carton · Material: Sealing paper · Number of components: 21 pcs · Ø outlet inside: 24 mm · Hole pattern [mm]: 56 x 56 · Hole spacing outlet: 38.5 mm · Area of application: Standard
EUR 55.30
swiing® revival gasket set cylinder | Sachs 503 AB, AC, ADV (wide wall)
Manufacturer: swiing® revival parts · Material: Copper · Material: Rubber · Material: Sealing carton · Material: Sealing paper · Area of application: Standard · Ø cylinder: 38 mm · Ø outlet inside: 23 mm · Hole spacing inlet: 37.5 mm · Hole pattern [mm]: 55 x 55 mm · Number of components: 6 pcs · Hole spacing outlet: 37.5 mm · Decompressor: No
EUR 31.90








