
38.0 mm piston with two 2 mm rectangular piston rings with flank lock (FS) for original Puch Maxi, X30 Sport mopeds / mopeds.
The detailed dimensions of the piston according to the technical drawing can be found in the details. You can also find out about the relevant piston rings, their stems and locking types on the legend in the pictures.
| Nominal diameter | 38 mm |
| Manufacturer | Meteor |
| Ø outside piston (A) | 37.98 mm |
| Compression height (C) | 22.7 mm |
| Curvature (D) | 3.3 mm |
| Total piston height (E) | 52.5 mm |
| Number of piston rings (F) | 2 pcs |
| Piston ring mold | Rectangular ring |
| Piston ring impact | Flank safety device (FS) |
| Piston ring height | 2 mm |
| Ø piston pin (B) | 12 mm |
| Tolerance group | 4 |
| Weight piston kit | 80 g |
| Puch | E50 ZA50 (air-cooled) ZA50 (fan-cooled) Z50 (X30 Sport) Z50 (X30 Velux) 2-speed MS, MV, MV50 3-speed VSD, DS, VZ, MC |
Accessories & related products
GPO piston pin extractor Ø 10, 12, 14 mm
Manufacturer: GPO · Material: Steel · Surface: burnished · Diameter: 10 mm · Diameter: 12 mm · Diameter: 14 mm · Total length: 130 mm · Number of components: 7 pcs · Width across flats: 10 mm · Width across flats: 17 mm · Area of application: (Dis)assembly tool
EUR 24.50
GPO gasket set cylinder original | Puch Maxi S, N / X30 NS, NL, N-2AH
Manufacturer: GPO · Material: Aluminum · Material: Sealing carton · Material: Sealing paper · Area of application: Standard · Ø cylinder: 38 mm · Ø outlet inside: 22 mm · Thickness: 0.3 mm · Thickness: 0.4 mm · Thickness: 1.8 mm · Number of components: 4 pcs · Hole spacing inlet: 32 - 38 mm · Hole spacing outlet: 42 mm · Hole pattern [mm]: 44 x 44 mm · Decompressor: Yes
EUR 9.10
Explore categories from Piston
Moped fans also bought
BERU spark plug connector / 1 kΩ interference suppressed
Manufacturer: BERU · Material: Sheet metal (steel) · Color: silver · Spark plug socket: M4 · Cable available: No · Suppressed: Yes · Resistance: 1000 Ω · Subcategory: Spark plug connector · Ø cable: 5 mm · Ø cable: 7 mm · Pony OEM number: A2099 · Sachs OEM no.: 0265 100 00
EUR 10.80
GPO fork lock | Puch
Ø Pin: 8 mm · Ø rotating part: 12 mm · Manufacturer: GPO · Wide locking block: 4.1 mm · Locking block length: 15.3 mm · Material: Brass · Material: Spring steel · Material: Steel · Ø outside: 12 mm · Width: 17 mm · Length of turned part: 25.6 mm · Total length: 40.8 mm
EUR 12.90
GPO chain tensioner | Puch Maxi S
Manufacturer: GPO · Material: Plastic · Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Color: black · Color: silver · Number of teeth: 10 pcs · Total length: 175 mm · Ø outside sprocket: 36 mm · Number of fixing points: 1 pcs · Thread type: M6x1 (standard thread)
EUR 12.20
Starter cable Ø 1.5 mm x 140 cm | Puch X30 NG, 2AH, Maxi S-2A, L, Supermaxi LG2
Ø nipple: 5.2 mm · Nipple length: 6.8 mm · Manufacturer: Made in Germany · Area of application: Standard · Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Ø Stranded wire: 1.5 mm · Nipple shape: Barrel (transverse) · Cable length: 1400 mm · Number of components: 1 pcs
EUR 3.20
swiing® revival crankshaft "Original" with mounted bearings | Puch E50
Dimension needle bearing: 12 / 15 x 14.2 mm (axe 12) · Manufacturer: swiing® revival parts · Material: Steel · Cheek type: standard · Area of application: Standard · Crankshaft stroke: 43 mm · Connecting rod length center-center: 90 mm · Total length of crankpin on clutch side: 74 mm · Total length crankpin ignition side: 66 mm · Ø crank webs: 69.9 mm · Ø Connecting rod eye: 15 mm · Weight: 873 g · Thread length: 11 mm · Ø piston pin (B): 12 mm · Thread length: 15 mm · Ø Bearing seat (clutch side): 17 mm · Ø Bearing seat (ignition side): 17 mm · Thread type: MF10x1 (fine pitch thread) · Wide crank webs: 34 mm · Length 1st paragraph: 9 mm · Length 2nd paragraph: 14.5 mm · Length 3rd paragraph: 25 mm · Ø 1st step (on the coupling side): 22 mm · Ø 2nd shoulder (on the clutch side): 17 mm · Ø 3rd step (on the clutch side): 15 mm · Length of shoulder (ignition side): 26.3 mm · Number of gears: 1 pcs · Puch OEM number: 349.1.10.115.0 · Puch OEM number: 900.6203 · Puch OEM number: 900.6233 · Puch OEM number: 901.3801 · Puch OEM number: 902.3835
EUR 172.20









