
38.0 mm piston with two 2 mm rectangular piston rings with flank lock (FS) for original Puch Maxi and X30 Sport mopeds / mopeds.
The detailed dimensions of the piston according to the technical drawing can be found in the details. You can also find out about the relevant piston rings, their stems and locking types on the legend in the pictures.
| Nominal diameter | 38 mm |
| Manufacturer | Meteor |
| Ø outside piston (A) | 37.97 mm |
| Compression height (C) | 22.7 mm |
| Curvature (D) | 3.3 mm |
| Total piston height (E) | 52.5 mm |
| Number of piston rings (F) | 2 pcs |
| Piston ring mold | Rectangular ring |
| Piston ring impact | Flank safety device (FS) |
| Piston ring height | 2 mm |
| Ø piston pin (B) | 12 mm |
| Tolerance group | 3 |
| Weight piston kit | 79 g |
| Puch | E50 ZA50 (air-cooled) ZA50 (fan-cooled) Z50 (X30 Sport) Z50 (X30 Velux) 2-speed MS, MV, MV50 3-speed VSD, DS, VZ, MC |
Accessories & related products
GPO piston pin extractor Ø 10, 12, 14 mm
Manufacturer: GPO · Material: Steel · Surface: burnished · Diameter: 10 mm · Diameter: 12 mm · Diameter: 14 mm · Total length: 130 mm · Number of components: 7 pcs · Width across flats: 10 mm · Width across flats: 17 mm · Area of application: (Dis)assembly tool
EUR 24.50
GPO gasket set cylinder original | Puch Maxi S, N / X30 NS, NL, N-2AH
Manufacturer: GPO · Material: Aluminum · Material: Sealing carton · Material: Sealing paper · Area of application: Standard · Ø cylinder: 38 mm · Ø outlet inside: 22 mm · Thickness: 0.3 mm · Thickness: 0.4 mm · Thickness: 1.8 mm · Number of components: 4 pcs · Hole spacing inlet: 32 - 38 mm · Hole spacing outlet: 42 mm · Hole pattern [mm]: 44 x 44 mm · Decompressor: Yes
EUR 9.10
Explore categories from Piston
Moped fans also bought
swiing® revival oil filler plug with sealing ring | Puch E50
Manufacturer: swiing® revival parts · Number of components: 2 pcs · Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Screw head: Lens head · Drive: Slot · Total length: 14.6 mm · Ø External head: 14 mm · Thread length: 6 mm · Thread type: M10x1.5 (standard thread) · Puch OEM number: 364.1.10.660.1
EUR 4.30
Meteor piston 38 mm #2 | Puch
Nominal diameter: 38 mm · Manufacturer: Meteor · Ø outside piston (A): 37.96 mm · Compression height (C): 22.7 mm · Curvature (D): 3.3 mm · Total piston height (E): 52.5 mm · Number of piston rings (F): 2 pcs · Piston ring mold: Rectangular ring · Piston ring impact: Flank safety device (FS) · Piston ring height: 2 mm · Ø piston pin (B): 12 mm · Tolerance group: 2 · Weight piston kit: 79 g
EUR 61.40
GPO gasket set carburetor Bing SRE
Manufacturer: GPO · Material: Sealing paper · Component group Carburetor: Sealing, revising · Ø outside: 12.2 mm · Ø outside: 45 mm · Carburetor type: SRE · Ø inside: 7.8 mm · Ø inside: 41 mm · Thickness: 0.5 mm · Thickness: 0.9 mm · Thickness: 1.5 mm · Camouflaged: No
EUR 6.00
swiing® revival 12 mm carburetor "Original" | Puch
Nominal diameter: 12 mm · Manufacturer: swiing® revival parts · Material: Aluminum · Component group Carburetor: Carburetor complete · Area of application: Standard · Color: gray · Carburetor type: SRE · Width: 50 mm · Ø fuel hose connection: 6 mm · Total length: 65 mm · Height: 108 mm · Mounting type: Plug connection clamped · Ø Inside entrance: 12 mm · Ø Internal connection: 20 mm · Ø Output inside: 12 mm · Ø Air filter connection: 20 mm · Mixed oil connection: No · Vacuum connection: No · Choke control: Hand choke · Nozzle thread: M3.5x0.6 (standard thread) · Nozzle block: 2.15 · Camouflaged: No · Nozzle size: 52 · Clamping screw torque (max.): 4 N/m · Puch OEM number: 349.6.15.400.0 · Puch OEM number: 349.7.15.700.0
EUR 86.00








