
39.0 mm piston with a rectangular piston ring with internal fuse (IS), suitable for Zündapp Belmondo mopeds, Zündapp Bergsteiger M25/M50 mopeds, as well as Alpa Spezial 3000 or Alpa Black River small motorcycles, which have a Zündapp type 247 engine installed.
The detailed dimensioning of the piston according to the technical drawing can be found in the details. You can also find out about the relevant piston rings, their stems and locking types on the legend in the pictures.
| Manufacturer | Meteor |
| Ø outside piston (A) | 38.95 mm |
| Compression height (C) | 26.2 mm |
| Curvature (D) | 1.3 mm |
| Total piston height (E) | 51.5 mm |
| Number of piston rings (F) | 1 pcs |
| Piston ring mold | Rectangular ring |
| Nominal diameter | 39 mm |
| Piston ring impact | Internal fuse (IS) |
| Ø piston pin (B) | 12 mm |
| Tolerance group | AB |
| Weight piston kit | 86 g |
| Zündapp | Belmondo (Type 247-71) Moped 25 (M 25) / Moped M 50 Bergsteiger (Type 247-434) |
Accessories & related products
GPO piston pin extractor Ø 10, 12, 14 mm
Manufacturer: GPO · Material: Steel · Surface: burnished · Diameter: 10 mm · Diameter: 12 mm · Diameter: 14 mm · Total length: 130 mm · Number of components: 7 pcs · Width across flats: 10 mm · Width across flats: 17 mm · Area of application: (Dis)assembly tool
EUR 24.50
Explore categories from Piston
Moped fans also bought
ESJOT sprocket 37 teeth coaster brake galvanized
Chain pitch: 1/2" x 3/16" · Chain type: 415H · Surface: galvanized (blue) · Color: silver · Thickness: 4.1 mm · Manufacturer: ESJOT · Number of fixing points: 4 pcs · Hole spacing: 74 mm · Ø mounting hole: 6.5 mm · Material: Steel · Number of teeth: 37 pcs · Ø inside: 94 mm · Ø bolt circle: 105.5 mm
EUR 59.00
swiing® revival screw set for sprocket mounting coaster brake
Surface: galvanized (blue) · Color: gray · Manufacturer: swiing® revival parts · Number of components: 12 pcs · Material: Chrome steel (colloquially known as stainless steel) · Material: Steel · Drive: External hexagon · Screw head: Hexagon · Shank: No · Thread type: M6x1 (standard thread) · Width across flats: 8 mm · Width across flats: 10 mm · Thread length: 12 mm
EUR 24.50
swiing® revival tank mount chrome | Puch X30 Sport, Velux
Manufacturer: swiing® revival parts · Material: Chrome steel (colloquially known as stainless steel) · Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Surface: raw · Color: Chrome · Mounting type: Nuts & bolts · Number of fixing points: 2 pcs
EUR 49.10






