
43.0 mm piston kit with two pieces of 1.5 mm rectangular piston ring with internal circlip (IS) for the new version of the 43 mm Malossi cylinder suitable for your Piaggio Ciao, Si, Bravo, Boxer moped / moped.
The detailed dimensioning of the piston according to the technical drawing can be found in the details. You can also find out about the relevant piston rings, their stems and locking types on the legend in the pictures.
| Manufacturer | Malossi |
| Nominal diameter | 43 mm |
| Thick piston ring | 1.75 mm |
| Ø outside piston (A) | 42.96 mm |
| Ø piston pin (B) | 12 mm |
| Compression height (C) | 26 mm |
| Curvature (D) | 3 mm |
| Total piston height (E) | 51 mm |
| Number of piston rings (F) | 2 pcs |
| Piston ring mold | Rectangular ring |
| Piston ring impact | Internal fuse (IS) |
| Piston ring height | 1.5 mm |
| Weight piston kit | 87 g |
| Piaggio | Ciao - P , SC , PX , C24 Si Bravo / Super Bravo Boxer Grillo Gilera CBA Gilera Citta |
Accessories & related products
GPO piston pin extractor Ø 10, 12, 14 mm
Manufacturer: GPO · Material: Steel · Surface: burnished · Number of components: 7 pcs · Diameter: 10 mm · Diameter: 12 mm · Diameter: 14 mm · Total length: 130 mm · Width across flats: 10 mm · Width across flats: 17 mm · Area of application: (Dis)assembly tool
EUR 24.50
Malossi 43 mm cylinder kit incl. head 12 mm KoBo new version | Piaggio Ciao, Bravo, Boxer
Nominal diameter: 43 mm · Manufacturer: Malossi · Material: Gray cast iron · Camouflaged: No · Surface: sandblasted · Area of application: Tuning · Displacement: 63 ccm · Crankshaft stroke: 43 mm · Decompressor: Yes · Ø piston pin (B): 12 mm · Outlet type: clamped · Number of fixing points: 3 pcs
EUR 246.00
Explore categories from Piston
Moped fans also bought
Inner cable Ø 1.2 mm x 200 cm with barrel nipple Ø 6 mm
Ø nipple: 6 mm · Manufacturer: Made in Germany · Material: Brass · Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Ø Stranded wire: 1.2 mm · Nipple shape: Barrel (transverse) · Cable length: 2000 mm · Nipple length: 5.5 mm · Number of components: 1 pcs · Area of application: Standard
EUR 4.20
Not in stock
Nut M12x1 x 10 SW19 Wheel nut galvanized
Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Area of application: Standard · Nut type: Hexagon nut · Thread type: MF12x1 (fine pitch thread) · Height: 10 mm · Nominal diameter (thread): 12 mm · Thread depth: 10 mm · Drive: External hexagon · Strength class: 8 · Width across flats: 19 mm
EUR 2.45
Magura cable clamp Ø 7 x 9 mm
Thread type: M4x0.7 (standard thread) · Number of components: 1 pcs · Manufacturer: Magura · Material: Chrome steel (colloquially known as stainless steel) · Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Area of application: Standard · Total length: 9 mm · Total length: 14.5 mm · Ø Cable bushing: 2.5 mm · Ø outside: 7 mm · Drive: External hexagon · Drive: Slot · Screw head: Countersunk head · Screw head: Hexagon · Thread length: 6 mm · Width across flats: 6 mm
EUR 3.05
GPO chain tensioner | Piaggio Ciao
Thread type: M8x1.25 (standard thread) · Manufacturer: GPO · Material: Plastic · Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Color: black · Color: silver · Total length: 64 mm · Width: 45 mm · Number of teeth: 8 pcs · Ø outside sprocket: 33 mm · Number of fixing points: 1 pcs
EUR 11.60






