
Galvanized main stem in the short version for Hercules 623 mopeds, mopeds or small motorcycles.
There are traces of processing on the central stem and possibly unsightly traces in the galvanizing.
A quality product manufactured in Switzerland.
| Surface | chrome-plated |
| Color | Chrome |
| Manufacturer | Made in Switzerland |
| Material | Steel |
| Stand base - center mount (A) | 250 mm |
| Total width of stand base (B) | 240 mm |
| Wide receptacle (C) | 50 mm |
| Ø Receptacle (D) | 8.4 mm |
| Wide upright foot (F) | 30 mm |
| Total height | 260 mm |
| Sachs |
| Hercules |
Explore categories from Stand
Moped fans also bought
Magura gas cable clamp / deco cable clamp Ø 5 x 6 mm
Manufacturer: Magura · Number of components: 2 pcs · Material: Brass · Material: Steel · Surface: nickel-plated · Ø outside: 5 mm · Ø Cable bushing: 1.6 mm · Screw head: Lens head · Drive: Slot · Total length: 6 mm · Thread length: 4 mm · Thread type: M4x0.7 (standard thread)
EUR 2.45
Magura adjusting screw brake short
Manufacturer: Magura · Material: Brass · Surface: nickel-plated · Color: silver · Ø shaft: 6.1 mm · Drive: Knurled screw · Total length: 31 mm · Total length: 40 mm · Ø External head: 9.15 mm · Shank length: 6.9 mm · Thread length: 15 mm · Thread type: MF6x0.75 (fine pitch thread)
EUR 4.20
swiing® revival stand black | Puch X30 Velux
Manufacturer: swiing® revival parts · Color: black · Material: Steel · Surface: varnished · Stand base - center mount (A): 230 mm · Total width of stand base (B): 245 mm · Wide receptacle (C): 68 mm · Ø Receptacle (D): 14.2 mm · Spring nipple distance - center pivot axis (E): 100 mm · Wide upright foot (F): 30 mm · Total height: 245 mm
EUR 79.90
swiing® revival air filter original gray | Sachs 503
Manufacturer: swiing® revival parts · Material: Plastic · Area of application: Original · Area of application: Standard · Color: gray · Filter type: Standard sieve · Width: 68 mm · Height: 52 mm · Total length: 165 mm · Mounting type: Plug connection clamped · Ø Internal connection: 20 mm · Camouflaged: No
EUR 55.30







