
Main stem for Hercules 621 mopeds.
The special connecting bolt incl. washers and self-locking nut size M8 is included in the scope of delivery. The required rod spring is not included.
A quality product manufactured in Switzerland.
| Manufacturer | Made in Switzerland |
| Material | Steel |
| Surface | chrome-plated |
| Color | Chrome |
| Stand base - center mount (A) | 245 mm |
| Total width of stand base (B) | 225 mm |
| Wide receptacle (C) | 50 mm |
| Ø Receptacle (D) | 8 mm |
| Spring nipple distance - center pivot axis (E) | 35 mm |
| Wide upright foot (F) | 25 mm |
| Total height | 255 mm |
| Sachs |
| Hercules |
Explore categories from Stand
Moped fans also bought
BERU spark plug connector / 1 kΩ interference suppressed
Manufacturer: BERU · Material: Sheet metal (steel) · Color: silver · Spark plug socket: M4 · Cable available: No · Suppressed: Yes · Resistance: 1000 Ω · Subcategory: Spark plug connector · Ø cable: 5 mm · Ø cable: 7 mm · Pony OEM number: A2099 · Sachs OEM no.: 0265 100 00
EUR 10.80
Motorex engine oil (gear oil) manual 450 ml
Temperature resistance (min.): -30 - 220 °C · Manufacturer: Motorex · Oil type: GL4 · Viscosity (SAE): 80W · Contents: 450 ml · Area of application: Gearbox lubrication with clutch · Gearbox type: Foot control · Gearbox type: Manual gearshift
EUR 13.40
EUR 29.78/l
BOSCH breaker with cable | Bosch / Ducati
Manufacturer: BOSCH · Area of application: Original · Area of application: Standard · Material: Steel · Ø Internal flywheel: 90 mm · Cable available: Yes · Ø axle: 4 mm · Cable length: 100 mm · Ø mounting hole: 4.5 mm · Number of fixing points: 1 pcs · Alternative version of the Pony OEM number: A4606 · Alternative version of the Pony OEM number: A4606A · Pony OEM number: A4607 · Alternative version of the Sachs OEM number: 0983 106 000 · Alternative version of the Sachs OEM number: 2783 039 001 · Sachs OEM no.: 0283 116 102 · BOSCH OEM number: 1 217 013 025 · BERU OEM number: 0 340 100 710
EUR 24.50





