
Original Magura throttle twist grip suitable for various mopeds, mopeds and small motorcycles.
The throttle cable is attached using a bar nipple.
For handlebars with an outer diameter of 22 mm.
Matching handlebar grips and other attachments can be found in the accessories section.
| Manufacturer | Magura |
| Material | Rubber |
| Housing material | Aluminum |
| Surface | powder-coated |
| Color | black, silver |
| Material lever | Aluminum |
| Ø inside | 22 mm |
| Total length | 170 mm |
| Number of components | 4 pcs |
| Brake light switch | Yes |
| Brake light switch thread | 1/4" - 32G (5/32") |
| Universal |
| Puch |
| Sachs |
| Pony / Cilo (Beta 521 & 512) |
| Zündapp Belmondo |
Accessories & related products
Magura brake lever NOS
Manufacturer: Magura · Mounting type: Screws · Number of fixing points: 1 pcs · Housing material: Aluminum · Surface: polished · Surface: powder-coated · Material lever: Aluminum · Color: black · Color: silver · Ø inside: 22 mm · Total length: 150 mm · Magura OEM number: 0117421
EUR 61.40
swiing® revival deco brake lever (Magura replica) black
Manufacturer: swiing® revival parts · Mounting type: Plug connection clamped · Number of fixing points: 1 pcs · Material: Aluminum · Material: Sheet metal (steel) · Housing material: Aluminum · Surface: varnished · Material lever: Sheet metal (steel) · Color: black-matt · Ø inside: 22 mm · Thread type: M5x0.8 (standard thread) · Thread type: M6x1 (standard thread) · Thread type: 1/4" - 32G (5/32") · Puch OEM number: 349.3.32.617.0 · Magura OEM number: 104.1.7
EUR 110.60
Explore categories from Handles & fittings
Moped fans also bought
BERU spark plug connector 1 kΩ interference suppressed
Manufacturer: BERU · Material: Sheet metal (steel) · Color: silver · Spark plug socket: M4 · Cable available: No · Suppressed: Yes · Resistance: 1000 Ω · Subcategory: Spark plug connector · Ø cable: 5 mm · Ø cable: 7 mm · Pony OEM number: A2099 · Sachs OEM no.: 0265 100 00
EUR 10.80
Gas cable Ø 1.25 mm x 220 cm (cylindrical nipple) Bing
Ø nipple: 3 mm · Nipple length: 5 mm · Manufacturer: Made in Germany · Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Ø Stranded wire: 1.25 mm · Cable length: 2200 mm · Nipple shape: Cylinder · Number of components: 1 pcs · Area of application: Standard
EUR 2.95
Inner cable set automatic | Puch E50
Manufacturer: Made in Germany · Material: Steel · Quantity: 4 pcs · Ø Stranded wire: 1.25 mm · Ø Stranded wire: 1.5 mm · Ø Stranded wire: 1.8 mm · Nipple shape: Barrel (transverse) · Nipple shape: Cylinder · Nipple shape: Pears · Total length: 1600 mm · Total length: 2200 mm
EUR 12.20
Magura brake lever NOS
Manufacturer: Magura · Mounting type: Screws · Number of fixing points: 1 pcs · Housing material: Aluminum · Surface: polished · Surface: powder-coated · Material lever: Aluminum · Color: black · Color: silver · Ø inside: 22 mm · Total length: 150 mm · Magura OEM number: 0117421
EUR 61.40







