
Unique racing exhaust with offset silencer suitable for various Puch mopeds.
The exhaust is characterized by its very high-quality workmanship and is sometimes referred to as one of the most powerful racing exhausts for Puch racing mopeds with larger displacement.
The special feature of this Homoet model is that the center section is slightly longer, resulting in more power.
Ideal for cylinder kits between 42 and 45 mm. The tuning exhaust can only be fitted to cylinders with a straight outlet.
HOMOET DEMPER exhaust system made by hand in the Netherlands.
| Manufacturer | HOMOET |
| Material | Steel |
| Surface | blank |
| Ø Silencer | 50 mm |
| Ø Internal connection | 24 mm |
| Ø outside | 88 mm |
| Number of fixing points | 1 pcs |
| Ø Flame tube outside | 28 mm |
| Mounting type | Welded lug |
| Exhaust type | Cone / double cone |
| Total length | 935 mm |
| Flame tube attachment | Flange |
| Puch | E50 |
Accessories & related products
swiing® ingenious gasket outlet 28 mm graphite
Manufacturer: swiing® ingenious parts · Material: Graphite / Graphite · Place of use: Exhaust · Reinforced: No · Thickness: 3 mm · Ø inside: 27.4 mm · Ø outlet inside: 28 mm · Hole spacing outlet: 42.5 mm · Ø screw holder: 6.6 mm · Area of application: Tuning
EUR 9.10
Explore categories from Exhaust system
Moped fans also bought
Gas cable Ø 1.25 mm x 220 cm (cylindrical nipple) Bing
Surface: galvanized (blue) · Ø nipple: 3 mm · Nipple length: 5 mm · Manufacturer: Made in Germany · Material: Steel · Number of components: 1 pcs · Ø Stranded wire: 1.25 mm · Cable length: 2200 mm · Nipple shape: Cylinder · Area of application: Standard
EUR 2.95
Polini 43.5 mm cylinder kit reed valve with head | Puch
Nominal diameter: 43.5 mm · Manufacturer: Polini · Material: Aluminum · Surface: Nickel silicon carbide (colloquially known as Nikasil) · Displacement: 65 ccm · Crankshaft stroke: 43 mm · Ø cylinder neck: 48 mm · Ø outlet inside: 22 mm · Inlet window: 26 x 21 · Thread inlet: M5x0.8 (standard thread) · Hole spacing inlet: 32 mm · Hole spacing inlet: 39 mm · Ø piston pin (B): 12 mm · Outlet type: straight · Hole spacing outlet: 42 mm · Thread outlet: M6x1 (standard thread) · Number of fixing points: 4 pcs · Hole pattern [mm]: 44 x 44 · Camouflaged: No · Area of application: Racing · Area of application: Tuning
EUR 492.10






