
CNC-milled side mirror suitable for your moped, moped or small motorcycle.
The mirror glass frame and the mirror rod are made of aluminium, black anodized.
The mirror clamp is galvanized.
All screws are made of stainless steel (Inox).
The mirror can be used either on the left or right side.
The mirror is inserted into the side of the handlebar and fixed in place using the screw. Suitable for all handlebars with an outer diameter of 22 mm.
Mirror surface: 11.5 x 7.5 cm
Mirror rod length: 11 cm
Mirror clamp thread: M8
Clamp diameter: +/- 17 mm
Quality product from the German manufacturer HIGHSIDER.
| Mirror property | none |
| Manufacturer | HIGHSIDER |
| Material | Aluminum |
| Test mark | none |
| Surface | anodized |
| Color | black |
| Mirror surface length | 110 mm |
| Clamping diameter | 17 mm |
| Wide mirror surface | 77 mm |
| Mirror rod length | 130 mm |
| Thread size | M6 |
| Total length | 180 mm |
| Thread type | M6x1 (standard thread) |
Explore categories from Mirror
Moped fans also bought
Fuel tap horizontal M12x1 (with union nut) outgoing at the bottom
Manufacturer: GPO · Possible lever positions: open / closed / reserve · Material lever: Metal · Filter type: Plastic net · Installation direction: horizontal / horizontal · Thread type: MF12x1 (fine pitch thread) · Outlet direction: below · Mounting type: Union nut · Spare tube shape: curved · Ø fuel hose connection: 6 mm · Reserve level: 70 mm
EUR 12.20
Not in stock
Chrome / black mirror
Color: Chrome · Color: black · Material: Steel · Surface: chrome-plated · Clamping diameter: 22 mm · Ø mirror surface: 102 mm · Ø mirror rod: 8 mm · Test mark: none · Mirror rod length: 180 mm · Thread type: M8x1.25 (standard thread) · Thread size: M8 · Total length: 315 mm
EUR 12.20
Bumm mirror round Inox
Manufacturer: Bumm · Color: Chrome · Material: Chrome steel (colloquially known as stainless steel) · Material: Steel · Surface: chrome-plated · Clamping diameter: 22 mm · Ø mirror surface: 107 mm · Ø mirror rod: 8 mm · Test mark: none · Mirror rod length: 300 mm · Thread type: M8x1.25 (standard thread) · Thread size: M8 · Total length: 360 mm
EUR 34.30
Inner cable set automatic | Puch E50
Manufacturer: Made in Germany · Material: Steel · Quantity: 4 pcs · Ø Stranded wire: 1.25 mm · Ø Stranded wire: 1.5 mm · Ø Stranded wire: 1.8 mm · Nipple shape: Barrel (transverse) · Nipple shape: Cylinder · Nipple shape: Pears · Total length: 1600 mm · Total length: 2200 mm
EUR 12.20






