
Chrome-plated M7 x 170 mm handlebar head bolt incl. cone and washer suitable for your Piaggio Ciao moped / moped.
The steering head bolt / shaft bolt fits all original Ciao handlebars, including the well-known V or Lusso handlebars.
Nostalgic product for the highest demands from the quality brand swiing®.
| Material | Steel |
| Surface | chrome-plated |
| Manufacturer | swiing® revival parts |
| Thread type | M7x1 (standard thread) |
| Nominal diameter (thread) | 7 mm |
| Drive | External hexagon |
| Screw head | Hexagon |
| Width across flats | 10 mm |
| Shank | Yes |
| Ø shaft | 6.7 mm |
| Shank length | 114 mm |
| Total length | 170 mm |
| Thread length | 56 mm |
| Strength class | 8.8 |
| Color | Chrome |
| Number of components | 3 pcs |
| Piaggio OEM number | 124673, 104969, 141555 |
| Piaggio | Ciao - P , SC , PX , C24 |
Accessories & related products
Cuppini handlebar Ø 21 mm with stem 23.5 cm | Piaggio Ciao
Manufacturer: Cuppini · Width: 600 mm · Material: Steel · Surface: chrome-plated · Ø outside: 22 mm · Ø Stem: 21 mm · Height: 260 mm · Stem height: 160 mm · Length handlebar ends: 160 mm · Crossbar: No · Color: Chrome · Mounting type: Front boom mounting
EUR 86.00
Explore categories from Handlebar & stem

